Hoge nood voor actuele Geodata Erik Nobbe Nieuwe webservice van NEO biedt realtimeinzicht in zonnepanelen N De toekomst vraagt om creatieve breinen en slimme oplossingen Van de bestuurstafel SWECO 3 44 Geo-Info I 2021-3 NEO levert ISO-9001 geborgde geo-informatie waar u altijd van op aan kunt. Daarnaast zijn we ISO-27001 gecertificeerd, onze garantie voor de veiligheid van uw data. Bij Sweco zijn wij altijd op zoek naar talent. Naar kop lopers die het verschil durven te maken. Wij zoeken een Adviseur Geodetische Reken- en Vereffeningstechniek. En een teammanager die het team Geomatics mee laat groeien met de ontwikkelingen van de geo-basis- registraties. Iets voor jou? Ga mee vooruit, www.sweco.nl/carriere Ik dacht donderdag 16 juli rustig de vakantieperiode in te kunnen rom melen. Mijn thuiswerkplek schoon te maken en wat zaken op te starten voor na de rustige periode. Dat laatste geldt ook voor de bestuursfunctie die ik sinds een paar maanden vervul binnen het GIN. En toen ging het half juli heel hard regenen in België, Duitsland en Limburg. De straten in grote delen van Limburg stonden in korte tijd blank en de schade is groot. Er is met man en macht gewerkt om de effecten te beperken. De vraag rijst of we dit niet hadden kunnen voorzien en daarmee beter hadden kunnen reageren op de ontwikkelingen. Nu ben ik geen hydroloog en ik laat de beantwoording van deze vraag over aan de kundige specia listen. Waar ik wel van ben, is geo-data, en die zijn van groot belang in de modellen die de hydrologen en waterkeringsspecialisten gebruiken om berekeningen uit te voeren. Tijdige inwinning op het moment van hoog water is dan cruciaal zodat modellen kunnen worden geoptimaliseerd. Hier komen een aantal aspecten van ons geo-werkveld samen. Goede samenwerking binnen het AHN en Beeldmateriaal-programma heeft ervoor gezorgd dat de meest geraakte gebieden zijn ingewon nen met luchtfoto's, lidar en obliek. Twee bedrijven zijn in staat geweest om deze data in te winnen. Daarvoor hebben ze op zeer korte termijn vliegtuigen en sensoren vrijgespeeld. En binnen een dag is er een start gemaakt met de inwinning. Alle hobbels van opdrachtverstrekking tot en met toestemming krijgen van LvNL en daadwerkelijk vliegen zijn in die tijd genomen. De door de landelijke partijen ingewonnen data worden vrijgegeven als open data. Hiermee bieden we lokale en regionale overheden, bedrijfs leven en onderzoeksinstellingen als Deltares de mogelijkheid gebruik te maken van deze data zonder ze zelf te hoeven inwinnen. Het gebruik gaat zelfs over de landsgrens heen. Ook de Belgische overheid gaat gebruikma ken van data die wij van de Grensmaas hebben ingewonnen. Terug naar 15 juli 2021: het idee om data in te gaan winnen voor de hoogwatergebieden in Limburg en de Maas kreeg vorm. We hebben in korte tijd specificaties opgesteld, het geld geregeld, de opdrachten verstrekt en zijn de afgelopen weken druk bezig geweest met de afhande ling. Het is fijn dat de resultaten goed zijn, maar het voelt ook als een ad hoc activiteit zonder draaiboek. België heeft de coördinatie van het inwinnen en verzamelen van geodata in crisissituaties ter hand genomen via het 'geo4crisis'-kanaal. Voor Nederland bestaat zoiets nog niet maar ik kan me voorstellen dat dit van belang is. Bij deze dus de oproep aan de leden van het GIN om mee te denken over hoe dit eruit kan zien. Ik zie een mooie kans voor samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Of misschien de gehele gouden driehoek? Laat het weten als je wilt meedenken hierover en mail naar: e.nobbe@geo-info.nl *Minimaal 4 x per jaar monitoren wij de stand van zaken rondom zonnepanelen in Nederland. Wij voorzien u van gedetailleerde informatie over aantal, locaties en verwachte opbrengst van zonnepanelen. Onmisbaar voor bijvoorbeeld overheden en nutsbedrijven. U vindt op zonnepanelen.neo.nl een actueel (gratis) overzicht van zonnepanelen in Nederland. In een uitgebreide service leveren wij u: Locatie van zonnepanelen, zowel op daken, tuinen als in zonneparken Koppeling met de basisregistraties Maatwerk kwaliteitsslag o.b.v. hoge resolutie data De 3D-vorm en het oppervlak Het geschat vermogen en meer Hiermee kunt u uitgebreide analyses maken en/of de zonnepanelen koppelen aan andere databronnen. Betrouwbaar en innovatief Ook realtime inzicht zonnepanelen? Bel met een van onze adviseurs voor een afspraak: (033) 21 00 700 Kijk op zonnepanelen.neo.nl voor het recentste overzicht van zonnepanelen in Nederland Uw Informatie In beeld NEO B.V. Stadsring 65d 3811 HN Amersfoort www.neo.nl info@neo.nl +31 (0)33 2100 700 m

Geo-Info | 2021 | | pagina 24