Geo-Info I 2021-3 1 GIN, met nadruk op de N 2021-3 1 Geo-Info 7 een prachtig verhaal over trigonometrische onderzoek van de Adelaide Plains en over (toen al) duurzaam land- en waterbeheer in Adelaide. Ten slotte een stukje Nederlandse koloniale geschiedenis, met een overzicht van de geodetische methoden om Indonesië in kaart te brengen. De quiz aan het eind van deze fascinerende sessie, werd uiteraard gewonnen door degene die het beste had opgelet. Netherlands and land administration - Best practice and vision for the future In deze sessie heeft het Kadaster een doorkijkje gegeven naar de toekomst en inzicht gegeven hoe het Kadaster werkt met kunstmatige intelligentie, pointclouds en beeldgeneratie (voor de kadastrale kaart). Het Kadaster beheert bijna 10 petabytes aan data en 160 open datasets, die in 2020 meer dan 20 miljard keer werden bekeken, ruim 6 miljard meer dan een jaar eerder. Indrukwekkende cijfers. Hoe gaat het Kadaster mee met de tijd en de digitale uitdagingen? In deze sessie kwamen aan bod: de vraag stukken, oplossingen en dilemma's die het Kadaster tegenkomt bij het naar een hoger niveau brengen van ons kadaster in een wereld waarin data centraal staan in de behoeften van de samenleving en onze bed rijfsvoering. Sessies over AI met een Dutch touch Deep learning, machine learning, AI, big data zijn niet langer modewoorden maar opko mende technologieën die vorm geven aan de manier waarop gegevens worden verzameld, verwerkt, beheerd en gebruikt. Uit verschil lende bronnen blijkt dat AI een essentiële technologie voor toekomstige geospatiale activiteiten is. In deze context is het belangrijk om vragen te beantwoorden zoals: Wat zijn de mogelijk heden van AI? Wat zijn de huidige technolo gische trends in AI voor ruimtelijke data? Wat betekent dit voor de organisaties die verant woordelijk ziin voor inwinning en beheer? En wat zijn de potentiële risico's? Tijdens de FIG e-Working Week vonden twee sessies plaats die ingingen op het gebruik van AI. Practical Digital Twin cases in the Netherlands Naast de keynote-sessie is er ook inzicht gegeven in Nederlandse Digital Twin use cases. Vijf verschillende bedrijven gaven een beeld van de activiteiten in Nederland. Data- acquisitie, data-retrieval en data-combinatie kwamen voorbij, en ook voorbeelden van de implementatie kwamen aan de orde. Ook was er aandacht voor onderwerpen rond vergroe ning, duurzaamheids maatregelen, vergun ningen en de impact daarvan op mens en milieu. Tussen de sprekers n^CiliUI door was er tijd voor polls en vragen. Smart surveying in the Netherlands: Totally 3D De gemeenten Rotterdam en Den Haag hebben in deze sessie hun missie en visie geschetst over hoe ze met 3D-data willen wer ken over een jaar of vijf. Op dit moment zijn de meeste gegevens die bij de overheid worden gebruikt 2D. Gebruikers van informatie en veel bedrijven werken echter in 3D. Bij de uitwis seling van informatie moet de overheid de binnenkomende 3D-meetgegevens omzetten in 2D-gegevens, zoals wettelijk is bepaald. Daarna moeten de 2D-gegevens worden geüpgraded naar 3D-informatie voor gebruik. Een totaal 3D-proces is efficiënter. Bovendien wordt de dialoog met burgers en andere gebruikers beter en makkelijker. Dit gebeurt bijvoorbeeld in de bouwsector waar BIM de norm aan het worden is. Tijdens de sessie is inzicht gegeven hoe de missie en visie worden omgezet naar de praktijk, in een agile omgeving. Ook was er aandacht EüöcEvB voor best practices in Keynote Digtal Twin (Geodan, Geonovum, Kadaster en MinBZK). Keynote Digital Twin - Een kijkje in de Nederlandse keuken Duurzame ontwikkeling en beheer van zowel de gebouwde als de leefomgeving, geïnte greerde ruimtelijke ordening boven- en onder gronds, ze moeten het hoofd bieden aan vele grote maatschappelijke uitdagingen zoals: woningnood, klimaatverandering, energie transitie en beperkte natuurlijke hulpbronnen. Hierbij speelt het concept van een Digitale Tweeling een belangrijke rol. De vraag die wij ons stellen is: 'Hoe kan Digital Twin onder steunen om de rechtszekerheid te vergroten?' en, 'Is er ook een rol weggelegd voor FIG?' Het Triple Helix-model van innovatie tussen overheid, bedrijfsleven en universiteit helpt bij het maken van beleid. Samen zullen we hun rollen, interacties en oplossingen bespreken. de hele keten van 3D-informatie. Het Totaal 3D-programma is opgezet in samenwerking met de gemeente Amsterdam en de VNG. Innovation in professional education during COVID-19 Hoe is met onderwijs ingespeeld op de beperkingen van COVID-19 en de snelle verschuiving naar online en afstandsonder wijs? In 2020 moesten alle onderwijs- en opleidingsinstellingen zich zeer snel aan passen om te kunnen inspelen op de behoefte aan afstandsonderwijs. Tijdens deze omschakeling naar online leren zagen we wereldwijd een aantal zeer innovatieve en inspirerende benaderingen van online leren. Echter, online leren heeft ook zeer duidelijke nadelen. Deze ervaringen helpen ons om na te denken over de goede en slechte aspecten van het online omvormen van ons onderwijs. Het is nu algemeen aanvaard dat online leren deel zal uitmaken van de toekomstige bena deringen van onderwijs, en dat de uitdaging erin zal bestaan de beste 'mix' van online en face- to-face-leren te vinden. Tijdens FIG2021 is in twee sessies stilgestaan bij dit onderwerp. Kijk voor meer informatie over de FIG e-Working Week 2021 op: fig.net/fig2021 Afsluiting: THANK YOU. Technische sessie met Nederlandse vertegen woordigers. Geen reizen en toch een wereldwijde exposure. 1.300 deelne mers uit 110 landen, een unieke kans om zonder reizen toch aanwezig te zijn op een groot event. Diverse Nederlandse organisaties hebben deze gelegenheid benut om projecten en kennis en kunde te delen met het internationale publiek. Vanuit het buitenland is er altijd een grote interesse in onze innovatieve en praktische aanpak, zowel technisch als organisatorisch. Toch hadden we als GIN verwacht dat meer Nederlandse organisaties gebruik zouden maken van deze kans om zich internationaal te profileren. In het technische programma waren er naast de reguliere presentaties ook mooie sessies gecreëerd om als sponsor meer exposure te kunnen krijgen in sessies waar de Neder landse kennis en kunde centraal stond. De organiserende partijen waren uiteraard als sponsor aanwezig, evenals de gemeenten Rotterdam en Den Haag, GEO-ICT Training Cen ter, CapGemini, RVO, HAS Den Bosch en HERE. We vinden het jammer dat we als GIN te weinig bedrijven hebben kunnen stimuleren om mee te doen. Ondanks de (thuiswerk)maatre- gelen, hebben we ons best gedaan actief de organisaties op te zoeken en in gesprek te gaan over de kansen die FIG2021 biedt. Veel van onze GIN-achterban voert internationaal werk uit. Zeker in de doelgebieden waar we in dit congres speci fiek bij stil hebben gestaan. Als GIN willen we daar van leren, maar graag met onze leden en betrokken organisaties. In de toekomst zullen steeds vaker digitale evenementen plaatsvinden. Dat is efficiënt: alleen effectieve tijdsbesteding aan het evenement zelf, geen reis- en verblijfskosten, en het draagt bij aan duurzaamheid. Dat betekent ook dat er anders gekeken zal moeten worden naar exposure voor organisaties tijdens een event. Dat is niet meer zoals vroeger met een fysieke stand. Maar er zijn zeker andere manieren te beden ken. Namens GIN daag ik de geo-bedrijven in Nederland uit om na te denken hoe dit samen beter kunnen ontwikkelen, en hoe we onze sector ook internationaal goed op de kaart zetten.

Geo-Info | 2021 | | pagina 5