DEGE®GRAAF We geven kwetsbare bewoners een zachte landing' DEGE«GRAAF 'Gebiedsontwikkeling vindt niet alleen plaats de tekentafel' aan "Het lijkt mij zo mooi om iemand over een tijdje een sleutel te kunnen overhandigen die een nieuwe start mag maken", zegt Iris Sophie (25). Ze is projectleider bijzondere woonconcepten bij de Utrechtse woningcorporatie Mitros. Deze projecten zijn erop gericht om kwetsbare bewoners een zachte landing te geven in de maatschappij, met fijne buren die naar ze omkijken. "Sommigen hebben nog nooit een eigen huis gehad en dat maakt het extra bijzonder" In goede banen Geo-Info I 2021-3 "Een buurt bezit veel waardevolle lokale kennis. Die kennis kan worden ingezet om de leefomgeving te verbeteren." Met dat credo vliegt Marijke (27) haar werk aan bij Kickstad, een bureau dat projectorganisaties begeleidt en adviseert bij gebiedsontwikkeling. 2021-3 1 Geo-Info 13 Door Ramon Holle Woningcorporaties zijn in eerste instantie verantwoordelijk voor het huisvesten van de bewoners met de laagste inkomens. Door de extramuralisering zijn daar de laatste jaren meer doelgroepen bijgekomen. Veel Neder landers die voorheen in een maatschappelijke instelling verbleven, gaan nu 'gewoon' in de wijk wonen en krijgen daar passende zorg. Maar soms vereenzamen deze mensen of heb ben ze geen aanspraak met buren. Een goede buur Iris Sophie richt zich op gemengde woon projecten. "Een derde van de bewoners van zo'n complex bestaat uit kwetsbare bewo ners, zoals voormalige dak- of thuislozen of statushouders", legt ze uit. "Het andere deel bestaat uit reguliere huurders van Mitros die gemotiveerd zijn om een goede buur te zijn. Ze maken een praatje in de gang, helpen waar nodig en organiseren leuke activiteiten." Haar tijd verdeelt Iris Sophie over projecten die al bestaan en projecten die nog worden opgezet. De praktijkervaring die ze haalt uit de bestaande woonconcepten neemt ze mee naar de nieuwe projecten. Ze stuurt werk groepen aan die zich bezighouden met onder andere beheer, verhuur en communicatie. Het is haar taak om te zorgen dat alles, van begin tot eind, in goede banen wordt geleid. Ze werkt samen met verschillende zorgpar- tijen. "Zij weten precies welke kwetsbare bewoners er kunnen wonen", zegt Iris Sophie. "Niet iedereen kan het aan, of wil het." De zorg partij krijgt vaak een ruimte in het gebouw, zodat de begeleiding dichtbij is. Daarnaast is er een allround beheerder van Mitros aanwezig, een nieuwe functie die bij Mitros voor deze projecten wordt ingezet. Hij of zij kent de bewoners goed en is het eerste aanspreekpunt voor alles wat er speelt. Hierdoor wordt er een goede band opge bouwd en weten bewoners altijd bij wie ze terechtkunnen. Meer gemengd wonen Er komen nog veel gemengde woonprojecten bij. Vanuit de gemeente is er namelijk een taakstelling opgesteld, waarin staat hoeveel kwetsbare mensen de woningcorporaties per jaar moeten huisvesten. Dat aantal neemt de komende jaren alleen maar toe. Dat bete kent: bouwen. Op dit moment is Iris Sophie druk met een nieuw project waarvoor ze verkennende gesprekken met zorgpartijen voert. "Het mooiste van mijn werk is dat we kwetsbare bewoners niet tien hoog in een flat plaatsen waar niemand naar ze omkijkt", zegt Iris Sophie. "De kans dat iemand terugvalt is dan groter." Iris Sophie voltooide de bachelor sociologie aan de Universiteit Utrecht, gevolgd door een master sociale geografie aan dezelfde universiteit. Voor haar afstudeerstage ging ze aan de slag bij woningcorporatie Portaal. Daar deed ze onderzoek naar gemengd wonen en nam ze twee projecten grondig onder de loep. Hier vond ze haar passie voor bijzondere woonconcepten en direct daarna ging ze aan de slag bij Mitros. Door Kevin van Huët Die projectorganisaties kunnen allerlei partijen zijn, van gemeenten tot projectontwikkelaars. Zij roepen de hulp in van Kickstad als verbin dende schakel tussen henzelf en de omge ving. Het doel? Ervoor zorgen dat ontwik kelprojecten niet alleen worden vormgegeven door de opdrachtgever zelf, maar dat ook de omgeving - zoals bewoners en ondernemers - wordt meegenomen in de besluitvorming. Koffie in het buurtcafé In de praktijk houdt dat in dat Marijke, die zich bij Kickstad vooral profileert als participatie adviseur, de straat op gaat om het gesprek aan te gaan met buurtbewoners en ondernemers. Een nieuwe opdracht begint achter het beeldscherm. "Ik duik in de beleidsdocu menten en ik lees me in over het betreffende projectgebied", vertelt ze. Momenteel heeft ze er twee onder haar hoede: de ontwikke ling van het Hembrugterrein in Zaandam en Ontwikkelzone Zuidwest in Haarlem. Na het eerste bureauwerk trekt ze de wijk in. Ze voert gesprekken, drinkt een kop koffie in een lokaal café om te achterhalen wat er speelt in de buurt, of neemt zogenoemde stakeholder- interviews af. "Dat vind ik eigenlijk het leukste deel van het werk, want dan leer je een buurt pas echt kennen en bouw je een band op met de mensen die er wonen of werken." Het betrekken van de omgeving bij gebieds ontwikkeling omvat meer dan alleen het voeren van gesprekken. Zo hield Kickstad voor een eerder project (de transformatie van het stationsgebied in Leiden) een online participatieplatform bij. Via dit kanaal werden geïnteresseerden aan de hand van een tijdlijn en video's meegenomen in de ontwikkeling van het stationsgebied. Ook werden enquêtes ingezet om mensen op een laagdrempelige manier te laten participeren, zonder dat zij daarvoor fysiek bij een informatiebijeenkomst aanwezig hoefden te zijn. Naast het uitvoeren van veldwerk vervult Marijke soms ook een faciliterende rol. "Regel matig organiseer ik participatiebijeenkomsten voor bewoners, hoewel die afgelopen jaar voornamelijk online hebben plaatsgevonden", zegt ze. "Dan stel ik een draaiboek op, zorg ik dat sprekers worden gebrieft en zie ik erop toe dat de techniek goed werkt. En soms modereer ik een sessie." Wijkexperts Dat de omgeving een stem krijgt bij nieuwe ontwikkelplannen betekent niet automatisch dat alle ideeën vanuit de wijk worden overge nomen. "Het is belangrijk om je rol kenbaar te maken aan de betrokkenen en hun belangen in kaart te brengen", zegt Marijke. "Het is onmogelijk om alle input mee te nemen in de uitvoering van de plannen. Dat is ook niet erg, zolang helder wordt toegelicht waarom bepaalde afwegingen zijn gemaakt. Uiteinde lijk is transparante communicatie en verwach- tingsmanagement de sleutel." De informatie die het contact met de buurt oplevert, wordt teruggekoppeld in een participatieverslag. Daarin wordt ook een advies gegeven aan de opdrachtgever, gebaseerd op de gesprekken en bijeenkomsten. Volgens Marijke is het van groot belang dat de omgeving wordt betrokken bij gebieds ontwikkeling. "Het zou niet zo moeten zijn dat alleen professionals als stedenbouwkundigen of architecten bepalen hoe een bepaalde buurt wordt ingericht. Gebiedsontwikkeling vindt niet alleen plaats aan de tekentafel", zegt Marijke. Daarvoor is de hulp nodig van degenen die wonen en werken in de buurt. "Zij zijn de experts in de wijk", stelt ze. "Het is belangrijk om oog te houden voor hoe een buurt functioneert, welke sociale structuren er zijn en welke lokale kennis je kunt benutten om een buurt te verbeteren." Marijke rondde de bachelor technische planolo gie af aan de Rijksuniversiteit Groningen. Daarna gaf ze een vervolg aan haar studieloopbaan met de master metropolitan analysis, design and engineering, een interdisciplinair programma van de Wageningen University Research en de TU Delft, in samenwerking met het AMS Institute. Na ruim een jaar als omgevingsadviseur te hebben gewerkt bij Witteveen+Bos, ging ze in december 2020 aan de slag als participatieadviseur bij Kickstad.

Geo-Info | 2021 | | pagina 8