- 6 - 3» Spelling- en uitspraakregelsVoor alle- betrokken talen; zeer veel uitvoeriger, en waarschijnlijk ook beter, dan in enige andere derge- lijke atlas. 4. Gcografische begrippen. Een verklaring, eveneens zeer uitge- breid, van de betekenis van aardrijkskundige termen voorkomende in vreemde aardrijkskundige namen. Bijv.s gorod (russ) stad; isola (ital) eiland, enz. enz. Alfabetisch. 5. Afkortingen. Verklaring van in de kaarten gebezigde afkortin gen; ingedeeld in rubrieken (ALgemeen, plaatsen, gebergten, eilanden, landschappen, wateren, bestuur) en hierbinnen alfabetisch. 6. Legenda. Hieruit ziet men dat de gehele hydrografie blauw is, spoorlijnen zwart, autowegen rood. Staatsgrenzen, grenzen van autonome gebieden en provinciegrenzen zijn gemerkt met een violette band. De grootte van Steden wordt aangegeven met zes tekens en Schriften. Hoofd- steden zijn onderstreept. Een drietal kleurenschalen voor hoogte- en dieptezones. 7» Atlaskaarten. Een internatiönaal gedeelte, dat dus in alle licentieuitgaven ongeveer hetzelfde is (blz. 1 - 100), en een apart voor Nederland vervaardigd gedeelte (blz. 101 - 104). Van het internationale deel worden acht blz. besteed aan pool- en wereldkaarten; zesendertig aan Europa; tweeentwintig aan Azie; eenentwintig aan Amerika, terwijl Afrika er tien heeft, en Australie twee. 8. Algemeen namenregisterwaarin dus ongeveer 130.000 namen voorkomen. 9- Apart register voor de blz. 101 - 104, Een Amerikaan over kaartschrift Hierbeneden vindt u, mede als inleiding op de studiedagen van aanstaande april, een o.i. zeer leesbaar artikel over kaartschrift. Het is van de Amerikaan Arthur H. Robinson, hoogleraar in de aardrijkskünde aap de universiteit van Wisconsin. Hij is o.a. de schrijver van een van de aantrekkelijkste algemene boeken over kartografie, Elements of cartography, uit 1953waarvan vorig jaar een geheel herziene uitgave versehenen is. De tekst die u in dit bulletin van hem aantreft, is een van de essays uit zijn bundel s The look of maps, an examinination of carto- graphic design, versehenen te Madison in 1952, de blz. 25 - 30. De ver- taling, van uw redakteur, geeft de oorspronkelijke tekst, zin voor zin,

Kaartbulletin | 1961 | | pagina 7