men ellipsoide-vlak, is een tweede probleem waarmede de geodesie zieh bezig houdt. 42Voorbereidende werkzaamheden in het terrein Alvorens met de eigenlijke geodetische werkzaamheden te begin nen is het nodig: a. Verkenning van het terrein voor het vaststellen van de plaatsen, waar de waarnemingen ten behoeve van het driehoeksnet (van de eerste orde) zullen worden uitgevoerd. Men streeft er daarbij naar, dat de driehoeken op grond van foutentheoretische overwe- gingen bij benadering gelijkzijdig zijn, hetgeen echter in de praktijk door verschillende omstandigheden niet altijd gelukt. Veelal zijn de primaire punten torenspitsen van kerken of ge- bouwenj zijn deze niet aanwezig, dan is het dikwijls nodig het punt voor de omringende punten zichtbaar te maken door het ter rein schoon te maken of tevens zogenaamde Signalen te bouwen (zie plaat 2, fig. 4 en 5) in verschillende vorm en grootte, afhankelijk van de terreinomstandigheden en de aardkromming.12) b. Verkenning en voorbereiding (onder meer plaatsen van bouten) ter bepaling van de hoogteligging van een net van merken t.o.v. een aangenomen vergeli jlcingsvlak. Hiermede zijn de voorbereidingen in het terrein voor de tech nische grondslag voltooid en kan overgegaan worden tot de eigen lijke geodetische waarnemingen en metingen, 43Waarnemingen en metingen ten behoeve van het driehoeksnet De geodetische werkzaamheden bestaan uit het uitvoeren van; a. Hoekmetingen in elk van de driehoekspunten; b. Basismetingenj met behulp van een basis en de hoeken van het driehoeksnet kunnen de lengte van de driehoekszijden worden be- rekend; c. Astronomische breedte- en lengte- en azimuthbepalingen, welke dienen voor het bepalen van de ligging van het driehoeksnet op het ellipsoxdevlak. (12)

Kaartbulletin | 1962 | | pagina 15