- 16 - 1.4,4. Berekeningen. Deze omvattens a. Vereffening van de waarnemingen ter verkrijging van een meet- kundig sluitend geheel onder het aannemen van een bepaalde be- nadering van de geolde, een ellipsoi'de, zie 1.1. (o.a. moet de som van de hoeken van een bol- of sferoidedriehoek gelijk zijn aan 360° het sferisch exces overschot)5 het laatste hangt af van de grootte van de hol- resp. sferoidedriehoek) b. Reducering van de gemeten basislengten tot middelbaar zeeniveau, op welke hoogte men zieh de ellipsoide denkt. c. Berekening van de azimuths en de lengten van de zijden van het vereffende ellipsoi'dische driehoeksnet op grond van de oolc reeds bij de vereffeningj zie boven, geraadpleegde astronomische azimuthbepalingen en basismetingen. d. Berekeningen van de geografische ellipsoidische coördinaten van de driehoekspuntenj hierbij wordt aangesloten aan de geografische ligging van het net, berekend met behulp van de astronomische lengte- en breedtebepalingen. e. Transformatie van de geografische ellipsoidische coördinaten, i.e. de geografische breedte en lengte van de driehoekspunten, in rechthoekige vlakke coördinaten x en y, door middel van de formules van een voor het gebied aangenomen kaartprojectie. Zie verder Hoofdstuk IV. 1.4.5« Waterpassen Dat wil zeggen het uitvoeren en berekenen van een nauwkeurige waterpassing ter bepaling van de hoogteligging van het net van waterpasmerken ten opzichte van een aangenomen vergelijkingsvlak. 1.4*6. Verslag. Met het opstellen van een verslag en het vervaardigen van ta- bellen ter vergemakkelijking van diverse berekeningen is het geo- detisch werk gereed, dat b.v. voor Kederland geduurd heeft van 1888 tot 1904> wat de laatste primaire driehoeksmeting betreft. Het is bijna onnodig te zeggen, dat de meetkundige grondslag geregeld gecontroleerd, bijgehouden, soms zelfs voor een deel geheel hernieuwd moet worden. Hierop komen wij in Hoofdstuk II terug. Mi I

Kaartbulletin | 1962 | | pagina 16