- 17 - I .5.1 Verdichting van het driehoeksnet en van het net van waterpas- merken. Met de in voorgaande bladzijden genoemde werkzaamheden in het veld en op het kantoor is de technische of meetkundige grondslag nog niet voltooid. De mazen van het driehoeksnet en ook van het net van hoogtemerken zijn te groot om een economisch-financieel verantwoorde kaartering uit te voeren. Voor deze laatste is de aanwezigheid van dichter bij elkaar gelegen punten nodig. Dit ge- schiedt door z.g. verdichting van het primaire net van driehoeks- punten met secundaire, tertiaire driehoekspunten en met veelhoeks- punten en door tussenschakelen van verkenmerken. Daarbij worden de coördinaten van de primaire driehoekspunten en de getallenwaarden van de primaire verkenmerken als ahsoluut juist aangenomen ten opzichte van de nauwkeurigheid van de metingen van lagere orde, zo- wel in verticale als in horizontale zin. Het voordeel van hovenstaande werlcwij ze is o.a., dat hinnen de driehoekspunten de af te beeiden gehieden zo zijn klein zijn, dat met de ellipsoide als rekenvlak geen rekening behoeft te worden gehouden. Men kan zo'n klein deel van het aardoppervlak als een plat vlak beschouwen, zodat de berekening van de meting met rechthoekige coördinaten in een plat vlak kan worden uitgevoerd, dus in de kaartprojectie en met behulp van de formules van de vlakke trigonometrie, al zal men daarbij rekening moeten houden met de bij elke kaartprojectie optredende vervormingen, door het toepassen van correcties. Zie Hoofdstuk IV. Het natuurlijk fysisch oppervlak met alles wat daar op Staat wordt door projectie volgens de verticaal, de richting van het schietlood (men kan ook zeggens orthogonaal)in het platte vlak afgebeeld| wat mogelijk is door de bouw van onze meetinstrumenten. 1.5-2. Het beginsel der meetinstrumenten De instrumenten, waarmede de metingen bij het landmeten en waterpassen worden verricht, hebben bijna alle een ding gemeens een niveau (een waterpas) met behulp waarvan men het vlak, waarin de metingen worden uitgevoerd, vastlegt ten opzichte van de richting van het schietloodj zo staat het vlak, waarin men met

Kaartbulletin | 1962 | | pagina 17