- 20 - uitgevoerd wordt, verdrongen door de fotogrammetriede terrestri sche, maar vooral de luchtfotogrammetrieTegenwoordig worden de tachymeter en het planchet met vizierlineaal hoofdzakeli jk nog ge- "bruikt voor aanvulling van de op moderne wijze verkregen opnemingen en voor bijzondere opdrachten. Voor vlakke gehieden (met hoogteverschillen van minder dan on- geveer Zeven meter) volstaan enkelvoudige luchtfoto'sj bij deze opneming mag de camera—as liefst niet meer dan ongeveer 2<~> van de verticaal afwijken. Alvorens men met het fotograferen aanvgngt worden op geschikte punten op de grond merktekens aangebracht. Deze meet- punten worden met theodoliet en meetband ingemeten en verbonden aan het net van de Rijksdriehoeksmeting. Men kan daardoor de ligging van elk van deze "paspunten" in rechthoekige coördinaten berekenen. Deze punten komen bij het fotograferen van het gebied op de foto's. Daardoor is het mogelijk, het beeld van de foto's in het ontschrank- ingstoestel zo te vervormen, dat ze opgenomen schijnen met nauw- keurig verticaal gerichte camera-as. De nieuwe foto geeft een zuiver verlcleinde afbeelding van het terrein. Zij kan als basis dienen voor de te maken kaart, temeer nu men over vrijwel maatvast doorzichtig materiaal beschikt, zoals astralon, ultraphan, stabilene enz. De "situatie" kan nu immers ge— tekend worden door eenvoudig overtrekken. In geaccidenteerd terrein, heuvelland, middel- en hooggebergte kan men niet met enkelvoudige foto1s volstaan. Door de hoogtever schillen in het terrein en het feit, dat de cameralens een centrale projectie - dus volgens een stralenkegel - op de film of de glas- plaat van het terrein geeft, wordt de enkele beeldopname vertekend: de afbeelding van een terreinpunt komt op de film niet daar, waar zij bij een orthogonale - volgens de verticaal - projectie zou moe- ten komen. (Zie plaat 2 fig. 2) Met behulp van een dubbelbeeld- kaarteringsmachine wordt uit twee foto's, die elkaar voor zestig procent overlappen, een ruimtebeeld van het terrein gevormd, dat gelijkvormig en gelijkstandig met dit laatste is, en als grondslag voor de te tekenen kaart kan dienen.

Kaartbulletin | 1962 | | pagina 20