- 22 - W.L, van Greenwich (20 ten westen van Parijs)^ Indonesie; o 1 Djakarta, 106 48 27 79 O.L. van Greenwich.3 Nederland o tot 1932: Amsterdam, 4 53 1 »5 beoosten van Greenwich. (11) Onder de sferische afstand van twee punten op een bolopper- vlalc verstaat men de lengte van de kleinste boog van de grote cirkel, welke door die twee punten gaat. (12) De electronica en de lahdmeetkundeGeen wonder, dat de elec- tronica, de techniek van het vrije electron, 00k in de land- meetkunde toepassing heeft gevonden en de techniek van de klassieke methode van landmeten in nieuwe banen heeft geleid. Sedert de tweede wereldoorlog, omstreeks 1945 heeft men het gebruik van het vrije electron onder meer toegepast in de landmeetkunde bij het bepalen van de plaats, waar de waar- nemer opereert. Men spreekt dan van electronische, of daar men gebruik maakt van radiogolven, van radio-plaatsbepaling. De electronische plaatsbepaling biedt nieuwe mogelijkheden in veel gevallen, waarin het aan te meten punt door de aard- kromming onzichtbaar is van uit het meetpunt (en waar men öf zeer hoge Signalen zou moeten bouwen, of een astronomische plaatsbepaling zou moeten verrichten - beide zeer tijdrovend) Door de voortdurende verbetering van radiografische of elec tronische meetsystemen is tegenwoordig plaatsbepaling tot op verscheiden hondeidkm van een paar bekende punten met voldoen- de nauwkeurigheid in de landmeetkunde voor exploratie moge- lijks o.a. door het "Decca" systeem. De zenders,meestal twee of drie, waarvan de plaats in coördi- naten is bepaald, zenden een z.g. 'chain' vormend, voortdurend ongemoduleerde golven uit met een vast faseverschilDe ont- vanger, opgesteld in het punt waarvan de plaats t.o.v. de zendstations moet worden bepaald, registreert dat faseverschil van de ontvangen radiogolven. Een zogeheten decometer, verbon- den aan het ontvangtoestel, zet de faseverschillen om in hyperboolnummers5 deze hyperbolen zijn van te voren op een kaart van het te meten gebied, d.w.z. in de kaartprojectie, in het net van parallellen en meridianen berekend en geconstru- eerd, zodat men de plaats van waarneming uit het snijden van

Kaartbulletin | 1962 | | pagina 22