- 8 - voor methoden en technieken die de mens ontwikkeld heeft voor het in kaart brengen van zijn woonplaats, de aarde. De tekst die ik U aanbied bevat geen nieuwsj het is allemaal bekend, maar verspreid in boeken en tijdschriften. Ik heb slechts bijeengelezen wat de weetgierige ook zelf zou kunnen vinden als hij zieh de tijd hiervoor gunt. Alle opmerkingen en aanmerkingen zijn, echt, van harte welkom? ik zal er in volgende artikelen eventueel graag rekening mee houden." HET IN KAART BEENGEN VAN EEN GEBIED door JSchokkenkamp I „1 Vorm en grootte van _de_ aarde De in 1779 door J.L. de la Grange (1736 - 1813) (l) gegeven definitie van een kaart is nog steeds van kracht; "Une carte geo- graphique n'est autre chose qu'une figure plane qui represente la surface de la Terre, ou une de ses parties." De wijze waarop dat afbeelden zal geschieden hangt in het al- gemeen af van de grootte en vorm van het te kaarteren gebied en het doel waartoe de kaart zal dienen. Bovendien houdt het verband met de grootte en vorm van onze planeet. In de Griekse Oudheid meende men, dat de aarde een platte schijf was, omspoeld door de oerzee, Okeanos. Heeds in de Vierde eeuw voor Christus brak zieh echter de overtuiging baan, dat dit niet juist kon wezen, dat de vorm van de aarde die van een bol moest zijn (Aristoteles 384 - 3225 de graadmeting van Eratosthenes in 250 v. Christus)Eerst een negentienhonderd jaar later begon ook hieromtrent twijfel te rijzen; Jean Richer, 1672, uit slinger- waarnemingen in Cayenne^ Newton 1643 - 1727)? en Christiaan Hu.ygens 1629 - 1695) door theoretische beschouwingen aangaande middelpuntvliedende kracht en de zwaartekracht van de aarde. Sedert heeft men van astronomische, geodetische en geofysische zijde ge- tracht het vraagstuk van de vorm van de aarde op te lossen en nog voortdurend wordt daaraan gewerkt. De cijfers tussen verwijzen naar de Aantekeningen achter dit hoofdstuk.

Kaartbulletin | 1962 | | pagina 8