-6- die in het kader van de Verenigde Haties van 20 Oktober tot 1 novem- ber 1958 te Tokio is gehouden, werd als reactie hierop een resolutie aangenomen betreffende de internationale standaardisatie van aard- rijkskundige namen, de spelling en de transcriptie in Latijns schrift. In de resolutie werd de bestudering van het "Draft Programme" aanbe- volen en gesteld, dat de Verenigde Haties het meest geschikt dienden te worden geacht voor de uitvoering van deze standaardisatie. Vervolgens werd op gezag van ECOSOC -resolutie 715 A XXVII een groep van deskundigen inzake geografische namen gevormd. Het rap port, dat de groep voor de 31ste ECOSOC zitting (voorjaar 1961) heeft uitgebracht, behandelde een viertal onderwerpen, namelijk de noodzaak van standaardisatie van geografische namen, de Problemen die zieh op nationaal niveau voordoen in geval van standaardisatie, aan- bevelingen met betrekking tot de nationale standaardisatie en de wen- selijkheid van het bijeenroepen van een internationale conferentie over deze materie. 2. Haar aanleiding van het onder 1 genoemde rapport van deskundigen en de daarop aansluitende ECOSOC -resolutie 814 (XXXl) heeft de secretaris-generaal der Verenigde Haties per brief van 29 juni 1962 aan de leden-landen gevraagd te mögen ontvangens a. inlichtingen omtrent de vorderingen die werden gemaakt met be trekking tot de standaardisatie van aardrijkskundige namen5 b. exemplaren van aardrijkskundige naamlijsten, kaarten en inlich tingen omtrent de technische werkwijze, gevolgd bij de stan daardisatie van inheemse namen; c. inlichtingen omtrent de techniek en de Systemen, gebezigd bij de letterlijke weergave van de namen van andere landen; d. het oordeel over de wenselijkheid van het houden van een internationale conferentie inzake het gestelde onder a hier— boven. Het merendeel van de landen heeft op dit moment nog geen antwoord op de vragen van de secretaris-generaal ingediend. Ook de Hederlandse beantwoording is in verband met de omvangrijke en ingewikkelde mate rie nog niet gereed. Een snelle voltooiing ervan wordt evenwel nage- streefd. Bij de behandeling van dit onderwerp op de 35ste zitting van de ECOSOC, die van 2-19 april jl. plaatsvond, is een resolutie aanvaard, waarbij de secretaris-generaal verzocht werd de nodige voorbereidingen te doen treffen voor de organisatie van een internationale conferentie inzake de binnenlandse standaardisatie van aardrijkskundige namen. In de discussies kwam o.m, naar voren, dat deze conferentie zorgvuldig en zonder haast moest worden voor- bereid. Vermeld zij nog, dat van 27 Oktober tot 10 november 1961 in het kader van de Verenigde Haties te Bangkok de derde Regionale Car- tografische Conferentie voor Azie en het Verre Oosten is gehouden. Ook tijdens deze conferentie kwam het vraagstuk van de standaardisatie van geografische namen ter sprake, zonder dat zieh evenwel nieuwe gezichtspunten voordeden. Wel werden de deelnemende landen uitgenodigd bij hun werkzaamheden met meergenoemd rapport van de groep van des kundigen inzake geografische namen en met ECOSOC -resolutie 814 (XXXIrekening te houden. Een Vierde Regionale Cartografische Conferentie voor Azie en het Verre Oosten zal in de tweede helft van 1964 te Manilla worden gehouden.

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 6