- 11 - houding en Waterbeweging), met andere instrumenten op golfmeetpalen be- vestigd in het Zeeuwse estuariumgebied, zijn met het waterpassingsnet verbonden. Ze liggen negenhonderd, zevenhonderd, veertienbonderd en achthonderd meter uit de kust, terwijl er ook een peilschrijver ge- plaatst is verder in de Noordzee, nl. op een afstand van 7,2 km uit de kust van Schouwen. Ook deze is verbonden aan het waterpassingsnet (1961). AI deze peilschrijvers dienen voor de studie van de golf- en waterbewe- ging längs de Nederlandse kust ter voorbereiding van het Deltaplan. Bovendien heeft in 1955 de onderafdeling Landmeten van Publieke Werken in Amsterdam een nieuw ondergronds peilmerk aangebracht dat de steen in de Wieuwe Brugsluis vervangt. In het "Report... 1954-57" (zie literatuur- lijst), hoofdstuk Precise Levelling luidt de definitie van het Amsterdams Peil nog: The datum of the network is still the Normaal Amsterdams Peil (N.A.P.) determined by marks in sluices at Amsterdam... Door het verdwijnen van de laatste peilmerksteen in de Nieuwe Brugsluis en het aanbrengen van genoemd ondergronds peilmerk op de Dam leest men in het "Report... 1957-60": The datum of the network is the Normaal Amsterdams Peil (N.A.P.) fixed by an Underground benchmark at Amsterdam. Dit Ondergrondse Merk, O.M. 1 000, ligt op N.A.P. 1,4278. II. 2. 5« De aanzienlijke uitbreiding van het aantal hoogtemerken in de jongste tijd (thans vijftienduizend i.p.v. de vroegere vijfduizend) verkregen o.a. door het erkennen van vele door andere diensten en be- drijven geplaatste merken, heeft ertoe geleid dat thans een zevende druk van de "Hoogte van verkenmerken.in bewerking is. Bij deze uitgave, waarmede men in 1960 is begonnen, heeft men gebruik gemaakt van de hulp— middelen die de moderne techniek biedt. De indeling in provincien en gemeenten is vervallen. Als grondslag voor de beschrijving bezigt men de bladen van de Topografische kaart 1:25.000, welke voorzien is van een vierkantennet met de coördinatenwaarden. Hierdoor kan men van elk punt de plaats in het vierkantennet vinden. Door een systeem van afkortingen kunnen alle gegevens op een regel samengeperst worden. Deze gegevens plaat 3 worden gepubliceerd in lijsten (zie plaat 3, volgende blz., getitelds "peilmerken van het normaal amsterdams peil, zevende uitgave, samenge- steld door de rijkswaterstaat". Rechtsboven staat nummer, letter en naam van het blad van de Topograf ische kaart, benevens het nummer van de lijst, de maand en het jaar van uitgave. Bij voorbeelds "blad 22 c, lijst 1. (3), ommen, maart 1961".

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 14