- 13 - Door een nauwkeurigheidswaterpassing wordt het Amsterdams Peil over het gehele land verbreid. Het praktische nut hiervan is, dat men bij de uitvoering van waterstaatwerken (wegen, kanalen, bruggen, ontgin- ningen en herverkavelingen) steeds beschikt over de hoogte van punten t.o.v. eenzelfde vergelijkingsvlak in het werkgebied of in de naaste omgeving ervan. Iets wat vooral onontbeerlijk is voor een goede water- beheersing. II. 3. 1. Met de in voorgaande bladzijden genoemde werkzaamheden in het veld en op het kantoor is de technische of meetkundige grondslag nog niet voltooid. De mazen van het driehoeksnet, en ook van het net van hoogtemerken, zijn te groot om een economisch-financieel verant- woorde kaartering uit te voeren. Daarvoor is de aanwezigheid van dichter bij elkaar gelegen punten nodig Dit geschiedt door zogenaamde verdichting van het primaire driehoeks net met secundaire en tertiaire driehoekspunten, met veelhoekspunten en door tussenschakelen van verkenmerken, wat in het voorgaande reeds terloops werd aangestipt. Daarbij worden de coördinaten van de primaire driehoekspunten en de getallenwaarden van de primaire verkenmerken als absoluut juist a.angenomen ten opzichte van de nauwkeurigheid van de detailmeting, zowel in verticale als in horizontale zin. Het voordeel van zulk een verdichting van het driehoeksnet is, dat bin nen de driehoekspunten de af te beeiden gebieden zo klein zijn, dat met de bol als rekenvlak geen rekening behoeft te worden gehouden. Men kan p zo'n klein deel van het aardoppervlak (een bolsegment van 50 km als een plat vlak beschouwen, zodat de berekening met rechthoekige vlakke coördinaten kan worden uitgevoerd: dus in de kaartprojectie, en met behulp van de formules van de vlakke trigonometrie. AI zal men daarbij rekening moeten houden met de bij elke kaartprojectie optredende ver- vormingen (5)5 en dus bepaalde correcties aanbrengen (zie hoofdstuk IV) Het natuurlijk fysisch oppervlak met alles wat daar op staat wordt door projectie volgens de verticaal (de richting van het schietlood, men kan ook zeggen; orthogonaal) in het platte vlak afgebeeld. De lezer verge- lijke hierover ook hoofdstuk I blz. 17 en 18. II. 4. 1. AI de in het voorafgaande genoemde werkzaamheden (verken- ning, hoekmeting, basismeting, breedte- en lengte- en azimutbepaling

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 17