- 15 - diameter van ongeveer twee cm in de grond, dikwijls in trottoirs en wandelpaden, met de bovenkant in het maaiveld. Ten behoeve van een fotogrammetrische opneming worden bovendien duidelijker tekens op de grond aangebracht zoals zwart-witte cirkelvlakken met een spijker als middelpunt, het hoekpunt. Bit zijn de paspunten bij het uitwerken van de foto's door middel van kaarteringsinstrumenten. De uitkomsten van de secundaire driehoeksmeting versehenen als: "Rijks- driehoekmeting 1885-1928. I. Staten van waarnemingen en uitkomsten. II. Rechthoekige coördinaten", Delft 1929« De uitkomsten van de pri- maire driehoeksmeting werden er tevens in opgenomen. De lijst van de rechthoekige coördinaten bevat 3732 punten. Deze worden in die uitgave op grond van hun nauwkeurigheid verdeeld in: hoofdpunten 1—7Tj tus- senpunten (78-180), secundaire punten van de eerste rang (181-731)» secundaire punten van de tweede rang (732-3497) en overige punten (3498-3732). Verder is nog versehenen: "Rechthoekige coördinaten, Supplement 1930-34"» en zijn publicaties met nieuw berekende punten en aanvullingen versehenen, o.a. in 1931, '33, '35 en '37. Met de invoe- ring van het kaartsysteem voor het publiceren van de coördinaten (zie slot II.4.2.) zijn deze uitgaven gestaakt. II. 4. 2. Het leggen van een meetkundige grondslag alleen is niet voldoende. Zullen de daarvoor verrichte werkzaamheden, zowel in het veld als op het kantoor vruchten dragen, dan is het nodig de netten, zowel het driehoeks- en veelhoeksnet als dat van de verkenmerken, in stand te houden en voortdurend op hun juistheid te controleren. Boven dien heeft een subcommissie van de Rijkscommissie voor Geodesie tot taak te onderzoeken in hoeverre het Nederlandse driehoeksnet en de bij houding daarvan (zie beneden) kunnen worden gemoderniseerd. Door menselijk ingrijpen en door de natuur kan verandering optreden in de coördinaten van een punt of kan een punt geheel verloren gaan. In het mijngebied van Zuid-Limburg konden met zeer grote waarschijnlijk- heid afwijkingen tot 1 meter worden vastgesteld, als gevolg van bodem- verschuivingen. Zo is, in verband met klachten over onbetrouwbaarheid der punten, het gehele mijngebied opnieuw ingemeten met behulp van een secundair driehoeksnet, aansluitend aan punten van de eerste orde (übagsberg, Sittard en Echt, 1951- Het in stand houden van het triangulatienet is opgedragen aan de in

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 19