- 16 - 1930 gestichte Bijhoudingsdjenst van de Rijksdriehoekmeting, die onder het kadaster ressorteert en te 1s-Qravenhage is gevestigd. Het werk van die dienst is niet gering. Men "bedenke eens dat in de oorlog bijna vijfhonderd torens beschadigd zijn, waarvan een vierhonderd ernstig. Tenslotte bleken tweehonderd punten geheel verloren te zijn gegaan. Bovendien worden door meetploegen nog steeds puntbepalingen en aan- vullende metingen verricht. Zo zijn in 1957 metingen verricht tussen Finsterwolde en Oldenzaal, ter betere verbinding van de Duitse en Nederlandse netten. Ook in het grensgebied met Belgie hebben dergelijke metingen plaats gehad (zie plaat 1). En, dichter bij huiss het nieuwe net vanuit Lelystad, in het gebied dus waar bij de oorspronkelijke me- ting van het primaire net de richting Enkhuizen-Harderwijk niet gemeten kon worden. De coördinaten van al de punten van de rijksdriehoeksmeting worden te- genwoordig gepubliceerd ins "Kaartsysteem van de punten van de rijks- driehoeksmeting" van de Bijhoudingsdienst R.D.M., s-Gravenhage, plaat 4 RJSchimmelpennincklaan 23. Op iedere kaart (zie plaat 4, achter blz.11) is, behalve de coördinaten van het hoekpunt en van de vastleggingspunten en hun beschrijving, ook de vergroting in dat punt in mm per 100 m ver meld. Op aanvraag kunnen coördinaten verstrekt worden. De contröle en de instandhouding van de verkenmerken van de waterpas- sing is een der taken opgedragen aan de Meetkundige Dienst van de Rijks- waterstaat (van 1931). De inundatie van Walcheren bijv., in de laatste wereldoorlog, had ten gevolge dat het N.A.P. aldaar gedeeltelijk ver loren is gegaan of onbetrouwbaar is geworden. De betreffende primaire kring is daarom geheel herhaald en vereffend op goed gebleven peil- merken op Zuid-Beveland en enige op Walcheren zelf. Volledigheidshalve vermelden wij nog dat tot het werk van de Rijks- commissie voor Graadmeting en Waterpassing niet alleen behoorde trian- gulatie, waterpassing en astronomische waarnemingen, maar buitendien het zwaartekrachtonderzoek. II. 4. 3. Van werkcollege is de Commissie voor Graadmeting en Water passing in 1937 veranderd in een raadgevend lichaam onder de naam van Rijkscommissie voor Geodesie. Onder haar leiding bijv. heeft de Bij houdingsdienst in 1947-48 lengtebepalingen verricht op de punten Leeuwarden, Ameland, Zierikzee en Goederede in verband met de aaneen- sluiting van de Centraaleuropese driehoeksnetten, terwijl de Meetkundige

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 20