- 5 - Het spreekt vanzelf, dat men het driehoeksnet tegen verloren gaan heeft verzekerd, en wel door op een of andere wijze de driehoeks- punten te markeren door het plaatsen van blijvende merktekens. Bij- voorheeld Bronzen "beuten, vastleggingshouten genoemd, "beneden in kerktorens waarop hoekmetingen zijn verricht. Van zulke houten wordt de plaats nauwkeurig vastgelegd. Om de torenspitsen nog "beter te verzekeren worden in de laatste jaren nog verdere vastleggingen ge- plaatst, meestal buiten het torenlichaam, teneinde verzakkingen hiervan te kunnen körnigeren, AI deze gegevens zijn verzameld in het "Register van vastleggingen 1885-1934" van de Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeksmeting, Algemene Landsdrukkerijs-Gravenhage 1936 (raet aanvullingen, zie verder II.4.1. laatste alinea). II. 1.2, De noodzakelijke astronomische waarnemingen voor de vast- legging van het driehoeksnet (breedte-, azimut- en lengtebepalingen, zie 1.4.3. werden in 1893 uitgevoerd op het punt Ubagsherg, dat deel uitmaakte zowel van het Rederlandse en Belgische als van het Duitse driehoeksnet. Deze waarnemingen zijn later nog gevolgd door breedte- en azimuthepalingen op verscheiden andere punten van het primaire driehoeksnet. De waarnemingen en de uitkomsten op het punt Ubagsherg zijn medegedeeld in "Determinations de latitude et d'azimut dans les Pays-Bas", Delft 1904» en "Determinations de la longitude, de la lati tude et d'un azimut Ubagsherg en 1893"» Delft 1905« Bit zijn uitgaven van de Rijkscommissie voor Grondmeting en Waterpassing. Door middel van de hoeken en de zijden van het driehoeksnet op de ellipsoide zijn die waarden herleid tot de breedte van het punt Amersfoort en het azimut Amersfoort-UtrechtHet driehoekspunt Amers- foort-Lieve Vrouwetoren (stang onder de windvaan), het centrale punt van de kaartering van Nederland, ligt op de breedte van 52° 91 22", 178, terwijl het azimut Amersfoort-Utrecht is 248° 35' 19", 891Door deze gegevens en door de lengte van het punt Amersfoort, 5° 23' 15"» 500 oosterlengte, is de orientering en de plaats van het net op de ellipsoide ten opzichte van de evenaar en van de internationale meri- diaan van Greenwich vastgelegd. II. 1. 3. Ten tijde van de hoekmetingen voor het primaire driehoeksnet beschikte men niet over een toestel voor een basismeting, teneinde de lengte van de driehoekszijden te kunnen berekenen. Als basis werd daarom

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 7