het ijs, wil ik er toch mijn verbazing over uit spreken, hoe het mogelijk- is, dat de zeer ou'de kaarten zo nauwkeurig met de moderne seismische metingen overeenstemmen. De kaart laat ons zien, dat daar toen reizigers, bij wie bekwame opnemerswaren, zijn geweest. Of wij ooit in Staat .zullen zijn om alle inlichtingen, die zij meebrachten en vastlegden volledig te benutten is'een vraag, die wij in de toekomst zullen trachten te' beantwoorden. Het is niet noodzakelijkdat de mensen, die de kaart tekenden, ook de beschrijving er op aanbrachten. Ge'en enkele van dit soort kaarten werd door bbn verkenner samengesteldwaarschijnlijk zelfs niet door een groep verkenners in hetzelfde tijdvak, Deze kaarten moeten we zien als een verzamelinggegevensdie door vele generaties van onderzoekers bijeengebracht werd. Höevee,l van deze gegevens op traditie en herinnering berusten, hoeveel op wer- kelijk gemaakte aantekeningen en exacte metingen zijn gebaseerd, kan niet volledig beoordeeld worden. Hoe dan ook, het grootste -gedeelte van de- kustlijn is door mensen getekend, die werkelijk met de hen ter beschikking staande Instrumenten metingen gemaakt. hadden. Dit schijnt met de meeste van deze oude kaarten bepaald .het geval te zijn. Een andere zeerinteressante kaart, die aanleiding was voor ver- schillende discussies, werd door de Turkse zeevaarder Piri Reis in 1513 uitgegeven. Hij stelde oorspronkelijk een kaart van de hele toen bekende wereld samen,- maar slechts gedeelten van zijn werk zijn heden bekend. De kaart van de oostkust van Zuid-Amerika toont boven de Amazone-monding nög een monding. Wanneer de twee riviermonden op elkaar geplaatstworden komt de hele oostelijke kustlijn met de best beschikbare kaart van de Hydrografische Dienst der Marine met een verrassende nauwkeurigheid overeen. Deze kaart str'ekt zieh uit over geheel Noord-Amerika en rondom- Alaska. De West-Indische eilanden zijn aangegeven en IJsland en- Groenland zijn er niet ver vahdaan getekend. Blijkbaar zijn; de eilanden niet volgens de geografische lengten en breedten in kaart gebracht. Maar iedereen, die op een nauwkeurige koers zeil- de en dan "land in zieht" kreeg van een bepaald eiland, kon het nauwkeurige gedeelte van de kaart gebruiken voor be.loodsing.en navigatie. Deze kaart van Piri Reis was de eerste kaart, die de heer Mal.lery me li'et zien. Samen met een vriend, die bij de Hydrograf ische Dienst werkte, vergeleek hij de verschillende kustgedeelten op de oude en de nieUwe kaarten. Zij gebruikten hie.r de beste gegevens voor, waarover de Hydrografische Dienst beschikte. Het ligt voor de hand, dat wie dan ook de kustlijn voor deze kaart verk.ende, deze persoon er geweest moet zijn. Dit was niet- door een toeval- lige reiziger gedaan, die wanneer hij reisde, ruwe schetsjes met pen en inkt maakte. Het verhaal van Piri Reis was, dat hij inlichtingen gebruikte uit de bibliothe'k'en van Alexändrie en van een Spaanse stuurman, die door Turkse zeerovers gevangen genomen was en die met Christopher Columbus op reis was geweest. Is deze kaart betrouwbaar en in welke mate? Ik heb bbn of tw-ee kri.tieken gelezen, die lieten uit- komen, dat de kaart een vervalsing was, maar het volgende lijkt me meer waar: Öngeveer tweehonderd jaar geleden was er toch geen enkele reden om een vervalsing te maken. Er zijn genoeg bewijzen, 6 - 5a

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 10