topografische grondkaarten van de militaire vliegvelden op de schaal 1 2.500, met daarvan afgeleide over- zichtskaarten op de schalen 1-5*000, 1 10.000 en 1 25.000. III.5. De Afdeling Hydrografie van het Ministerie van Defen- sie (Marine) wordt slechts zelden in de rij van de meetdiensten genoemd. Opleiding, zowel meten als kar- tografiegeschledt binnen de marine. Vandaar dat de Afdeling Hydrografie bij weinigen buiten de marine .en de zeevaart bekend is. Hij timmert nog minder aan de weg, of liever gezegd aan het water, dan de andere meetdiensten. De allereerste taak van deze dienst is het geregeld, desnoods dagelijk's, inlichten van de scheepvaart om- trent eventuele gevaren (3) op de vaarroutes, zoals het losslaan van betonningen, wijzigingen in vaar- diepten en aanwezigheid van wrakken. Van hoeveel be lang dit is bli'jkt uit het feit dat de Supertankers een diepgang van 16 "m hebben en dat het zuidelijk de'el van -de Noordzee längs de Nederlandse kust hier en daar nauwelijks dieper -is. Hiermede in verband houdt de hydrografie zieh bezig met het samenstellen van zeekaarten van Nederland en van de overz-eese ri.jksdelensteeds geheel bijgewerkte kaarten, waarvan' een bij'zonderheid Is dat er vaak met potlood nog op het laatste nippertje wijzigingen of adviezen tot op _de dag van uitgifte op worden aangebracht-. De econömische vjaarde van zeekaarten is uiteraard zeer groot. Ook houdt de dienst zieh -bezig met het samenstellen van Zeemansgidsen, waarvan de tekst in het algerneen beperkt wordt tot hetgeen voor de zeeman van belang is en niet of lastig uit de kaar ten is te lezen, en tat die bijzonderheden waarop he't wenselijk is nader de aandacht te vestigen; van geti.jtafels en stroomtafels voor de N-ederlandse kust; van een Stroomatlas voor de kust van ons land. Deze dateert van 1951, zodat een nieuwe bewerking nodig is geworden door de vele veranderingen als gevolg van de Deltawerken en de havenwerken bij Hoek van Holland en IJmuiden. Wij noemen nog de Lichtenli.ist waarin voor de grote Nederlandse verkenningslich- ten de geografische dracht wordt opgegeven Ver- der de Betonningsstaatv/aarin de betonning voor al le Nederlandse vaarwaters is vermeld, ook die van Suriname en de Nederlandse Antillen. En de Berichten aan Zeevarenden (B.a.Z.), die dageli.jks worden ge- publiceerd, bijgewerkt tot op.de dag van uitgifte. Sedert kort begeeft de "Hydrografie" zieh ook op het terrein van de oceanografiehet bepalen van het zoutgehalte, het nemen van grondmonstershet meten van stroomsnelheden op diverse niveaus, evenals van temperaturen. Uitvoerig wordt eeh en ander medegedeeld in "Toelich- t ing hydrografische publikaties"7e druk 19.62. Uit- 6-8

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 15