De Koninkli.ike Nederlandsche Hcldemaatschappi.jopge- richt op initiatief van de Geldersch-Overijsselsche Maätschappij van Landbouw. in 1888, werkt, niet. alleen in.Nederland op het gebied van ontginningen en ruil- verkavelingen, maar ook in Afrika, AzieLatijns- Amerika. De Landmeetkundige Dienst van de maatschappij heeft tot ta.ak het verschaffen van kaarten en profielen voor alle werkzaamhedeh van het bedrijf. Zi-e Geodesia 5, 1963,1. hlz5-1"+. Wie meer wil weten omtrent "Wat is en wat doet de Land meetkundige dienst van inclusief de kartografie leze de betreffende artikelen in het tijdschrift Geo desia, te beginnen met het opstei "Wat is en wat doet de landmeetkundige afdeling van de Topografische Dienst? door C.W. van der Linde (Geodesia M-, 1962, 6, blz.177- 187, met vier afbeeldingen)'. Daar door de genoemde meetdiensten de coördinatenvan de meetpunten in het assenstelsel van de Rijksdrie- hoeksmeting berekend worden, kan elke dienst zijn werk niet alleen aansluiten op eigen meetpunten, maar ook op die van de andere. Een zeer bijzondere plaats in de rij van de meetdien sten in Nederland bezet de K.L.M. Aerocarto n.v.een dochteronderneming van de K.L.M. Zij voert voor der- den luchtkaarteringsopdrachten uit, Voor een deel be- staan deze uit luchtfotografische opdrachten (waartoe een zeer uitgebreide camera-uitrusting beschikbaar is) voor een ander deel uit kaarteringsopdrachten in kaart- schalen varierend van 1 500 tot 1 100.000. Alle stafdiensten en de afdeling luchtfotografie zijn gevestigd op de Luchthaven Schiphol, de Cartografische Afdeling te Delft, Kanaalweg 3a.^Dit pand maakt deel uit van een gebouwencomplex waarin ook gevestigd zijn het Geodetische Laboratorium (opleiding voor geo- detisch Ingenieur), het International Training Centre for Aerial Survey en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat Het werkterrein van K.L.M, Aerocarto n.v. omvat in Nederland de luchtfotografie voor de Topografische Dienst, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat het Kadaster, ingenieursbureauscultuurmaatschappiJen, gemeenten en anderen, en voorts de grootschalige kaar- teringen ten behoeve van gemeentelijke uitbreidings- plannen enz. In het buitenland zijn vooral in de periode na Wereld- oorlog II zeer grote luchtfotografische en kaarte- ringsprojecten uitgevoerd, welke vele malen de opper- vlakte van Nederland omvatten, onder meer in het Mid- den- en Verre Oosten, Afrika en Zuid-Amerika Actn haar is o.a. ook het in kaart brengen van de Neder- landse Boven-' en Benedenwindse Eilanden in de Caribi- sche Zee toevertrouwdwaarvan de eerste bladen reeds zijn versehenen (zie Kartografie, Mededelingen van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, nr 16, 1962, blz.308). 6 - 9

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 17