VOOR DE JONGEREN Onder deze titel hopen we in het kaartbulletin regelmatig een bespreking op te nemen van 'een der vele technische facetten vande kartögrafie. Er bestaan natuurlijk wel veel boeken en artikelen över deze onderwerpen maar zij hebben voor de jonge kartografen verschillende bezwaren of zijn door hen moeilijk in- handen te kri3 genVäak wordt een bepaalde basiskennis verondersteldzij richten zieh zeer uitgebreid tot de vakman- s-pecialist of zij zijn gepubliceerd in een vreemde taal. Voor de v-erdere studie mag dit geen bezwaar zijn maar de eerste kennis moet onze jongeren op andere- wijze worden bijgebracht. Daarom zullen deze besprekingen ook niet te technisch mögen worden en staan wij gaarne open voor sugges-ties, korrecties of aanvullingen. DE -DRUKKUNST Boekdruk - Als we bedenken welke enorme hoeveelheden drukwerk er thans dage.lijks geproduceerd worden, kunnen we ons nauwelijks voor- stellen dat het drukken eens een kunst was en nög vroeger zel'fs totaal onbekend! Zo heel lang geleden is dat nu ook weer niet; nog in de Middeleeuwen kende men geen drukwerk dan a'lleen in China, waar een gesc'hreven) boek uit 868 reeds een gedrukte houtsnede bevat. In Europa ging men pas nä 1^-00 afdrukken maken van houtsneden met religieuze voörstellingen, die later geleidelijk dan voor- zien werden van enkele woorden in de vorm van een bijschrift. Dit leidde tot de vervaardiging van hele boekpaginas in houtsnede; de zgn. blokboeken. Het is begrijpelijk dat dit zeer tijdrovende werk alleen geschikt was voor kleinere boe ken met een grote oplage, zo'als schoolböekjes e.d, Door de grote druk die men moest uitoefenen om van de geink- te houtsnede een goede afdruk t'e krijgen, werd het beeld enigszins in het papier gedrukt en kon men dus de achterzij- de niet benutten. Later verbeterde de techniek en kon men "weerdrukken" een te.rm die we nog tegenkomen als men bedoelt beide zijden van het papier te bedrukken. De mogelijkheid om losse lettera te sni,jder. en die in elke gewenste volgorde samen te voege.n (te zetten) gaf. ca 1^50 de start tot de ontwikkeling der drukkunst. Of onze landge- noot Coster of de Duitser Gutenberg die eer toekomt zullen we hier in'het midden laten, een feit is dat er primitieve Hollandse drukken bekend zijn uit de eerste helft der l5e eeuw, terwijl Gutenberg in Mainz omstreeks lk^O een drukke- rij had met voor die tijd zeer goed zetsel» Vanuit Mainz begon de drukkunst een zegetocht door Europa en bereikte daarin in de l6e eeuw een waar hoogtepunt met uitermate ver- zorgde boeken, prächtig gesneden sierranden en verzorgde letters Tegenwoordig neemt de boekdruk,zoals het drukken von hoog- staand los zetsel genoemd wordt, een zeer belangrijke plaats in. Alle betere boeken (vele pockets nl. nietO en perio- 6-10

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 19