dieken worden op deze manier gedruktal zijn de oude houten letters al lang geleden door metälen vervangen en komt de handzetter er nauwelijks meer aan te pas. Pons- en gietma- chines zorgen voor een efficiente en snelleproduktie Evenzo verging het de houtsnede voor illustratiesin de 19e eeuw werden de fotografische en chemische methoden ontwikkeld om clichd's te vervaardigen zoals we ze thans nog kennen; fo- to's en tekeningen tussen de tekst zijn aangebracht op een blok metaal en we zien daarin duidelijk de talrijke puntje's (raster) of de lijnen waaruit de illustratie is opgebouwd, al naar gelang het een raster- of lijnclichd isLater gaan wij hier nog even op door, thans volstaan we met te vermel den dat deze methode zelden voor kaarten gebruikt wordt. Voor ledere kaart moet dan nl. per kleur edn clichd gemaakt wor den en dit wordt voor grotere kaarten of bij veel kleuren veel te kostbaar. Kopergravure Vrij kort na de eerste ontwikkeling van de boekdrukkunst ontdekte men in l*+60 in Italie dat een metalen plaat met groefjes, waarin bij toeval wat inkt terechtkwam, een goede afdruk op papier leverde wanneer er flinke druk op uitge- oefend werd. Het papier zoog de inkt uit de groeven op en nam zo de tekening over. Deze ontdekking leverde de basis voor de diepdruk, daar men nu immers kon volstaan met al- leen de tekening te graveren en het niet langer nodig was alle witte partijen weg te snijden zoals bij de hoogdruk- houtsneden steeds het geval was. Voor de kartografie werd dit een zeer belangrijke ontdek king daar de lijnen van het kaartbeeld zieh bijzonder goed laten graveren, wat we thans ook weer ontdekt hebben. Zeer veel prachtige kaartwerken werden in koper gegraveerd; we denken aan de talrijke uitgaven van Mercator, Blaeu, Hon- dius e.a. Jarenlang was dit de enige manier van kaartver- v.aardiging, totdat in 1798 te München door Aloys Senefeider de steendrukkunst werd uitgevonden, die zou leiden tot de vlakdruk en de huldige offset. Steendruk Senefeider tekende met een vette inktsoort (touche) op een vlakke Solenhofense kalksteen, etste de steen iets waardoor het beeld een fractie hoger kwam te staan dan de witte par tijen, maakte de steen nat met water en bracht vervolgens vette inkt aan, die alleen maar aangenomen werd door de vet te tekening en niet door de natte steengedeelten. Nu kön de tekening op een vel papier gedrukt worden en de afdruk was gereed Enkele tientallen jaren geleden werd er ook een gravure- systeem op steen toegepast door namelijk op de steen een laagje arabische gom aan te brengen waarin dan met fijne naalden de tekening gegraveerd kon worden. Was de tekening gereed, dan werd-de steen met vette inkt ingesmeerd die in de vrijgekomen gedeelten drong. De gomlaag werd er vervol gens afgewassen en de tekening stond er haarscherp op. Met 6 - 1 Oa

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 20