vocht en verf kon hiervan dan gedrukt worden waarbij men gravure- kwaliteithad met de vlakdrükmethodeThans doen we iets der- gelijks met de plastic-gravureSteden tekeningdragers werden tot tföör de oorlog nog regelmatig gebruikt, doch zijn thans vrijwel geheel verdwenen of in musea ondergebracht Diepdruk De diepdruk werd belangrijk verder ontwikkeld na 1893 toen door Karl Klietsch de eerste rakeldiepdrukpers in gebruik ge- nomen werd. De rakel is nl. een soort schraper die tijdens het drukken de overtollige verf van de plaat verwijdert, iets wat bij de oude gravures vöör iedere druk met de hand gebeur- de.^De uitvinding van de rakel maakte de toepassing van een cylindrische drukplaat mogelijk en daarmee de veel snellere rotatiepers zoals die thans gebruikt wordt voor goedkoop II- lustratiedrukwerk. De meeste onzer kleurige weekbladen worden in diepdruk gedrukt, omdat hierbij met goedkoop papier en ho- ge produktiesnelheid toch een behoorlijk resultaat bereikt wordt Voor weergave van foto's leent de diepdruk zieh nl. uitste- kend omdat door de zuigende werking van het papier de raster- punten vervagen en er een rüstiger beeld ontstaat. Voor klei ne tekst is het systeem minder geschikt omdat sommige letters te veel op elkaar gaan lijken; het wordt daardoor vermoeiend voor de ogen. Ook voor kartografisch werk is dit vervagen een bezwaar, waar nog bij komt dat er altijd een sterk absorbe rende papiersoort gebruikt moet worden. We zullen dan ook weinig of geen kaartwerken in diepdruk tegenkomen. Rotatiedruk Het zal thans wel duidelijk zijn dat de termen hoogdruk boekdruk), vlakdruk en diepdruk betrekking hebben op de toestand van de drukvorra; bij hoogdruk wordt de inkt afgeno- men van een hoogstaand beeld, bij vlakdruk is de drukvorm vlak; het beeld is vet, de rest nat, en bij diepdruk vormt het beeld kuiltjes of groefjes in de drukvorm waaruit de inkt opgezogen wordt. In al deze drie Systemen kan de druk vorm een rechte ofwel een gebogen vorm hebben (bij snelper- sen). Bij de rechte drukvorm worden Vellen papier bedrukt, bij de cylindrische drukvormen (rotatiepersen) wordt meest- al op een lange papierbaan gedrukt, behalve bij de offset- rotatiepers die toch ook nog Vellen bedrukt, zij het vol- automatisch. Zeefdruk Voor het bedrukken van papier zjjn dit wel de gangbare Sys temen, ofschoon we voor bijzonder werk nog wel eens zeef druk hören noemen, bijv. voor affiches, waar een grote dek- kracht vereist is of een kleine oplage. Het beeld wordt dan negatief op een nylon of metalen gaasraam aangebracht met dienverstande dat het gaas volkomen gesloten wordt buiten de tekening. Door nu een dikke verfsoort over het gaas uit te strijken dringt deze er op de gewenste plaatsen doorheen 6-11

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 21