SCHRIJFWIJZE VAN AARDRIJKSKIJNT)IGR NAMEN Het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer Ver- mooten, heeft op 17 maart 196®+ schriftelijke vragen gesteld aan de Regering In verband met de schrijfwijze van aardrijks- kundige namen. ZieKaartbulletin nr april 196V. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Th.H. Bot, heeft op 19 mei 196®+ het navolgende antwoord in- gezonden 1. De Nederlandse delegatie in de Nederlands-Belgische Woordenlijstcommissie heeft in mei 1963 aan de ambtsvoor- ganger van de ondergetekende een gedeeltelijk ontwerp aange- boden voor een regeling van de sehrijfwijze van aardrijks- kundige namen van Nederland. Dit ontwerp bevatte de tekst van een inleiding, waarin de leidende beginselen van deze regeling zijn uiteengezet, voorts een volledige lijst van gemeentenamen, en de letters A en B van de overige plaats- namen. De verdere letters van deze lijst van plaatsnamen verkeren in een eindstadium van bewerking; het gereedkomen van een lijst van zogenaamde veld- en waternamen zal ech ter nog geruime tijd vergen. Voorts heeft de Nederlands-Belgische Woordenlijstcommissie aan de ondergetekende aangeboden een inleiding en een proe- ve van bewerking van de letter A van een lijst van histo rische namen, waarvan de spelling krachtens artikel 1, lid 11, van de Spellingwet 19^7 bij algemene maatregel van bestuur dient te worden geregeld. Daaraan is een aanhang- sel toegevoegd van aardrijkskundige namen en volksnamen, waaronder buitenlandse plaats- en volksnamen welke in het Nederlands een eigen vorm hebben gekregen, zowel die, wel ke ondanks enige vernederlandsing toch vreemde elementen in het Nederlands zijn gebleven, als de namen welke geheel vernederlandst zijn. De ondergetekende heeft in overleg met zijn Belgische ambt- genoot de Nederlands-Belgische Woordenlijstcommissie mede- gedeeld, dat naar zijn mening haar adviezen omtrent de spelling van Nederlandse geografische namen en omtrent die van historische namen eerst dan met vrucht aan de vaste Commissie van advies inzake de schrijfwijze van de Neder landse Taal kunnen worden voorgelegd, als de op 21 mei 1963 ingestelde gemengde Nederlands-Belgische Commissie van advies inzake de spelling van bastaardwoorden haar rapport zal hebben uitgebracht. Het lijkt waarschijnlijk, dat de beslissing inzake de spel ling van de bastaardwoorden van invloed zal kunnen zijn op de spelling van de woorden, waarover de woordenlijstcommis sie advies zal uitbrengen. Het advies van de Commissie in zake de spelling van bastaardwoorden is zeer waarschijn- lijk nog in 196? te verwachten. 2. De hierboven bedoelde algemene maatregel van bestuur, waarbij zal worden vastgesteld welke buitenlandse aardrijkskundige namen een Nederlandse vorm bezitten, wel ke het in artikel 1, lid 9, van de Spellingwet 19*+7 gege- ven voorschrift zal volgen, zal de door de vragensteller gesignaleerde thans bestaande onzekerheid wegnemen. Ove- rigens meent hijdat de verwarring inzake de spelling 6-12

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 23