BERICHTEN In memoriam H.G. de Smit Op 30 augustus overleed te Den Haag de heer H.G. de Smit in deleeftijd van 86 jaar. Hij was waarschijnlljk onze oudste kartograaf en vooral bekend in de kringen der commerciele- kartografie,maar 00k vele jongeren onder ons zullen zieh de kleine,oude man herinneren die.op vrijwel alle bijeenkomsten zijn belangstelling toonde in de jonge Kartografische Sektie. Geboren in Kortgene op Noord-Beveland kwam hij reeds in 1896 naar Den Haag als lithograaf bij de firma Oudshoorn. Zijn artistieke aanleg kwam reeds tot uiting op de academie en zou hem later van dienst zijn bij de vele vormgevende pro-: blemen op kartografisch gebiedwaarvan hij het als een sport opvatte, ze op te lossen. Spoedig na de eeuwwisseling kwam hij in dienst bij de firma Smulders waar hij later 00k 11 jaar als mededirecteur de lei- ding kreeg. In deze jaren legde hij, gesteund doo;r het' opko- mend toerisme van het grote publiek de basis voor de popula- risering van de kaarten in Nederland. De kaarten van Slees- wijk, Rutgers, Cito, ANIJB e.a".in deze historische periode door hem bewerkt, vormen de voorlopers van onze huidige niet-ambtelijke kaarten. Ook -had -hij destijds een belangrijk aandeel in de vormgeving van de' prachtige Geschiedkundige At las van Nederland en tot voor kort bij de kaartwerken van Van Goor, zowel atlasjes als wandkaarten. I'ijdens en na de oorlog was hij medewerker van Mouton Co en in 19^9 (op 71-jarige leeftijd) werd hij nog actief be- trokken bij de oprichting van het Cartografisch Instituut Bootsma, dat vooral in de eerste jaren een dankhaar gebrulk maakte van zijn ruime ervaring. In zijn vrije uren hield.hij zieh intensief bezig met zijn talrijke liefhebberijenzoals de sterrekunde (hij was des tijds betrokken bij de oprichting van de Nederlandse Vereni- ging voor Weer- en Sterrekunde), zijn unieke en verzorgde verzameling recente en fossiele Nederlandse schelpen, zijn verzameling postzegels met kartografische afbeeldingen, alsmede de bestudering van microscopische Organismen uit zee, zijn jongste interesse. Als de man die in Nederland de kaart voor het grote publiek begrijpelijk heeft gemaakt zo kunnen wij terugzien op deze bekwame en bescheiden vakgenoot. - 6-2

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 3