6-5 dat een betrekkelijk nieuwe bibliotheek, omdat hij gesticht was door Alexander de Grote, Met al dlt mäteriaal tot zijn beschikking maak- te hij zijn wereldkaart, die met de originele gegevens verloren is gegaan bij de verwoesting van de bibliotheek tijdens de veldtoch- ten van het opkomende Moslimrijk. Hetzelfde rijk, dat bij zijn ont- staan zoveel verwoestte, z.ou een paar eeuwen later enlge uitste- kende wetenschapsmensen en sterrektindigen voortbrengen. Slechts een beschrijving van de wereldkaart van Eratosthenes overleefde de ramp. De kaart zelf werd vernietlgd, jiiaar is alleen uit de beschrijving weer gereconstrueerdEratosthenes is waarschijnlijk titelhouder als maker van de eerste wereldkaart. Ptolomeus, die drie eeuwen later leefde dan Eratosthenes, was de volgende maker van kaarten; vanaf die tijd werd hot'"kaarten maken, dank zij kleine schetsen, gemaaktdoor zeevaarder's bij de ku'st- navigatie, min of meerroutinewerk. Samen met een vriend, de heer Arlington H.Mallery, heb ik heel wat oude kaarten bestudeerd en-met nieuwe, van recente datum^' ver- geleken. Vaak heb ik me met verwondering afgevraagd, hoe de diverse eilan- den en vaste landen bij elkaargebracht zijn op deze oude kaarten. Persoonlijk geloof.ik, dat de samensteilers van die dagen aar de transatlantische afstanden niet-veel aandacht besteedden. Eenmaal op zee zeilden ze eenvoudig net zolang tot ze land zagen. De meeste van deze oude kaarten schijnen eer voor de beloodsing,' dän voor de navigatie gemaakt te zijn. Er is een oüde kaart, die een projectie vanuit het noorden toont, zij beeldt de noordelijke kust van Alaska uit met de Aleoeten van links naar rechts. Er staan aan* tekeningen op, die ons verbazen. Een Noors zeekapitein had de heer Mallery op deze kaart attent gemaakt. We vinden er o.a.' twee woorden op, die betrekking heeft op een "modder'gletsjer" en ddn die een "lavastroöm" aanduidt. Er zijn momenteel. nauwelijks nog enige sporen van deze verschijn- selen te vinden, maar bewijzen voor het bestaan ervan in het ver leben zijn bij onderzoekingen van de' Geologische Dienst' voor de dag gekomen. Een schatting naar de ouderdom van de "moddergletsjer" is 1 500. jaar Er is nl. een moderne kaart van Alaska, gemaakt door de Geolo gische Dienst, die de vormen van de "lavabeddingen" en de "gle't- sjer" yertoont, die op de oude kaart aangegeven waren. De nieuwe kaart is een prachtig stuk werk, resultaat van de pogdngen om voor de juiste ouderdomsbepalingde radioactiviteit van de ver- schillende gesteenten en grondsoorten di-e in dit gebied gevonden worden, te gebruiken. Deze kaart bevat kostbare gegevens, zodat we hopen, dat ze nooit het lot van de kaart van' Eratosthenes zal ondergaan. Een oude kaart van de Noord-Atlantische Oceaan, waarop Gröenland en Labrador afgebeeld s.taan, werd door Pater Erland Thordsen ge- bruikt en later door Zeno uitgegeven 139Ceze bijzonde:re kaart bestond reeds lang voor de moderne opnemingen en onderzoe kingen van dit land. De meeste bijzonderheden die er op staan, bevinden zieh nu onder het ijs. De nauwkeurigheid van de details is echter opmerkelijk. Volgens sommige seismische onderzoekingen bevinden zieh onder de ijskap van Gröenland inderdaad gescheiden vaste-landen.Zelfs ondanks het feit, dat andere verklaririgen even aannemelijk zijn, zoals de theorie dat de vastelanden dalen onder het gewicht van

Kaartbulletin | 1964 | | pagina 9