7 - 5a - -d en Mllitaire kaart van het Koninkri.ik der-Jfederlanden' De verkenningen duurden tot 1856 en in 1_861+ was de ge- hele kaart voltooid en in druk versehenen, 66'~1bTaden om- vattende. Als kaartprojectie diende in navolging van de Franse topografische kaart de equivalente projectie van Bonne. Eerst van 1873 af werd de omdrukmethode toegepast, waardoor men in Staat was een veel grater aantal exempla- ren te dr.ukken., waardoor tevens de kostprijs omlaag ging. In.1885 werd de kleurendruk ingevoerd, waaraan.de naam van een der vroegere directeuren, C.A. Eckstein is verbünden;- Een honderd jaar lang bleef het uiterlijk van de 1:50 000 kaart ongeveer hetzelfde, tenminste wat de zwarttekening betreft. Wel werden in de loop der jaren de Lehmann'se~ schrapjes veryangen door hoogtelijnen en werd het weiland in plaats van door zwarte puntjes door een groene kleur weergegeven. Wel werden de binden a Jour gehouden, al was het in het begin in een langzaam, soms zeer langzaam tem- po, dat echter door de verandering in het proeddd van de vervaardiging van de kaart van het begin tot het einde (fotogrammetrie en offsetdruk benevens doorzichtig teken- materiaal en. niet te vergeben het fototoestel!later werd versneld. Eerst in 1962 kwam de grote verandering door betere en in- grijpender generalisatie, vooral wat betreft de wateren, kanal'en en sl'oten, van de greppels en heggen, van de plat- tegronden van dorpen en Steden en de vervanging va-n zwart door blauw voor het water (1d). Het is jammer, dat ni'et op een of andere wijze b.v. in de titel op deze gehele vernieuwing de nadruk is gelegd, zo- als dat bij de Engelse topografische kaarten geschiedt. "It is feit, however, that the term Editiondoes not suitable signify that each new publication is a completely revised and re-stvled set of one inch scale maps and it has. been decided to adopt the term 'Series Allerhande bijzonderheden en niet alleen omtrent de kaart 1:50 000, ook wel genoemd de stafkaart, maar eveneens om trent de andere door de Topografische Dienst vervaardigde kaarten vindt men in de laatst versehenen catalogus. De 'Verklaring der tekens, kleuren en afkortingen' enz. welke vroeger voor elke kaart apart werd uitgegeven, is in 1962 voor het eerst gedrukt in een vorm, waarbij de drie kaartschalen tezamen voorkomen (1:25 000, 1:50 000 en 1:100 000). Bovendien wordt nu in de marge van elke kaart een legenda van kaarttekens afgedrukt, welke het be- langrijkste, doch niet alle kaarteringsgegevens vermeldt. IV.2. Voor de berekening van de afbeelding van het boldriehoeks- net van Nederland in het platte vlak (of, de projectie welke gebruikt' is om van de geografische coördinaten..van de driehoekspunten van het primaire net de vlakke recht- hoekige coördinaten te berekenen, zie IV.7) gebruikt men voor de officiele kaarten van ons land sedert 1932 de

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 10