De coördinaten van genoemde snijpunten of knooppunten worden door berekening verkregen en deze punten kunnen dan door rechte lijnen met elkaar verbonden worden tot parallellen en meridianen. Het geografisch net van parallellen en meridianen op de kaart ls symmetrisch ten opzichte van de meridiaan van Amersfoort. Het patroon van meridianen met een vast in- terval vanaf de meridiaan van Greenwich echter niet, om- dat die meridianen op de kaart niet symmetrisch ten op zichte van de meridiaan van Amersfoort liggen. Dit heeft tengevolge, dat de coördinaten van de knooppunten van het net over het gehele landbenevens die van de hoekpunten van de kaartbladen en van de sni^punten van de parallel len en de meridianen met de kaärtrand moeten worden bere- kend IV.7. Het vierkantennet op de Nederlandse Topografisehe kaart. De onderlinge ligging van pünten in een vlak is bepaald, wanneer de afstand van ieder van die punten tot twee in dat vlak gelegen, elkander loodrecht snijdender-lijnen-of assen bekend is- - 7 In II.1.5 kwam de transformatiede omrekening van de geo- grafische in de rechthoekige vlakke. coördinaten d.m.v. de formules van de stereografische projectie, ter sprake. De coördinaten, X en Y, worden berekend t.o.v. twee in het platte vlak gelegen elkaar loodrecht snijdende lijnen. Het eenvoudigste is, wanneer men voor genoemde lijnen - de assen van het coördinatenstelsel - richtingen neemt, welke aan de natuur zijn ontleend. Het centrale punt van het op te meten gebied, in ons geval het punt Amersfoort, is het snijpunt van de beide assen; men noemt het de oorsprong van het assenstelselDe ene as laat men samenvallen met de afbeelding van de meridiaan over het centrale punt; zij wordt de Y-as genoemd. De as loodrecht hierop heet de X-as; zij- valt niet samen met de parallel door dit punt. Het ten noorden van de oorsprong gelegen deel van de Y-as en' dat ten oosten ervan gelegen deel van de X-as zijn po- sitiefde delen van de assen ten zuiden en ten westen hebben negatieve waarden. Door de Y-as heeft. het kaart- vlak een vaste stand gekregen, is het georienteerdDe plaats van een punt is bepaald door de afstand evenwijdig aan de X-as tot de Y-as: de X-coördinaat en door de af stand evenwijdig aan de Y-as tot de X-as: de Y-coördinaat Ook noemt men wel de X-coördinaat de abeis en de Y-coÖrdi- de ordinaat von het punt. Door het assenstelsel wordt Nederland in vier .vakken ver- deeld,- zie plaat 2 fig. c: het eerste, tweede, derde en Vierde kwadrantzoals men in de landmeetkunde zegt. Uit de onderscheiding van de assen in een positief en een negatief gedeelte volgt dat de coördinaten van punten positief en/of negatief kunnen zijn, welke waarden als zo- danig bij alle landmeetkundige diensten gebruikt worden. Om deze negatieve waarden te vermieden en een aanduiding 7 - 7a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 16