VIST U DIT Na het vorige artikel over de tekeningdragers zullen we thans aandacht besteden aan enkele inkten en preparaten. We maken onderscheid in waterhoudende inkten en watervrije, etsende inktsoorten die speciaal gebruikt worden op plastic tekeningdragers. Daarnaast zullen we een aantal preparaten- noemen die bij het tekenen op plastics nodig zijn. A. Waterhoudende inkten Iedereen kent wel de verschillende oostindische inkten en teken- inkten in kleuren die bij het vrije tekenen op papier gebruikt worden. Namen als Talens en Gimborn klinken ons bekend in de oren en behoeven geen nadere verklaring. Missc'hien minder bekend is het feit dat ook Günther Wagner te Hannover met dit soort inkten öp onze markt vertegenwoordigd is en wel met een kleurige kollektie "Ausziehtusche", waarvan de zwarte als "Perltusche" verkocht wordt. Naast de kleine flesjes van 12 cd wordt er ook geleverd in liter fies (met antidruppel-stop) wat zeer voordelig is in de. tekenkamer of schoolklas. Daarnaast is deze inkt ook verkrijg- baar. in de zgn. patroon, wat vooral handig is bij gebruik -in de trekpen. Er is nu immers geen kans op omstoten of uitdrogen. Na ca 2b uur drogen geldt deze inkt als watervast! Ouderen onder ons kennen ongetwijfeld nog wel de staafjes Chi nese inkt die door wrijven in water zelf opgelost moe.st.en wor den. Het vergt wel even geduld voordat het gedestillecrde water in het porseleinen bakje in een goed zwarte inkt veranderd is, maar het lijnwerk dat daarmee gemaakt kan worden is dan ook niet te evenaren. Wel is het zaak een goed en hard inktstaafje te gebruiken bijvoorbeeld die verkocht wordt in een klein houten d oos je. -7.------ Meer speciaal voor de vakman levert Günther Wagner de volgende zwarte inkten, in fiesje, patroon of literfies: Pelikan T voor fijn tot normaal tekenwerk op gematteerde. teken- folies, watervast tekenlinnen of tekenpapier. Pelikan TN als T, maar tevens voor het tekenen op films. Pelikan TT als T, maar in het bijzonder ook voor onbewerkte tekenfolies. Pelikan C die pas na enkele weken watervast wordt, in'tegenstel- ling tot de eerste 3 soorten die watervast opdrogen. C inkt is speciaal voor sterk zuigende papiersoorten geschikt. Daarnaast noemen we de waterhoudende inkten die door Hausleiter Co te München vervaardigd worden. Hauslaiter 670 (Zieh- und Zeichentusche) in de kleuren zwart., geel, blauw en rood voor het tekenen op filmsoorten. Ook bij ge bruik in de trekpen voldoet deze inkt uitstekend en verkrijgt men een strakke tekening. Zelfs wanneer de zwarte tekening toch nog een bruinige indruk .maakt kan er goede afdruk van gemaakt worden. Hausleiter 690 (Abdeck-farbeis een goedkopere soort voor het afdekken van vlakken op films, waarbij het aanbeveling verdient deze inkt eerst iets te laten indikken omdat zij anders een grijs - beeld geeft. Zij wordt alleen geleverd in zwart. 7-3

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 5