7-5 DE TO -P QGRA FISCHE KAART van "r— N E D E R L A N D 1 50 OOO door J. Schokkenkarap IV. 1 Wij zullen het in dit hoofdst.uk niet hebben over de' tegen- woordige vervaardiging van de topograhsche kaart, wat het- best gedaan kan worden door di.egenen, die daar bij betrokken zijn (Ii 1). Wij bepalen cns tot de kaart als gebruiksmiddel en zullen het hebben over cte eigenschappen van de kaart. Wij zullen nagaan hoe we met.de gegevens aan de kaart önt- leend moeten handelen om bruikbare waarien te krijgen. Gaan vi j een eind in de geschiedenis van de topografische kaart tertjg, dan ontmoeten wij omstreeks 1830 een kaart op de schaäl 1:25 000, nog niet van het gehele land, mä-ar van de provincies Noord-TTrsbant en het moordeli jkdeel van Limburg. Deze kaart was vervaardigd door de officleren van de Generale Staf in verband met de strubbelingen met onze zuiderbpren. In 1839 waren de bladen van deze-kaart in ma- nuscript gereed. De uitvoering van deze kaart -was voor Koning Willem II .aanleiding om in l8*+2 opdracht te'geven de kaarter-ing over het gehele land uit te-breidenals meetkundige gr-ond,slag zou de driehoeksmeting van. Krayenhoff dienen. Door een secundaire driehoeksmeting, uitgevoerd in de jaren I838-I855 werd. verband gelegd tüssen de primaire driehoeksmeting en de reeds bestaande kadastrale plans. "Voor de bewerklng der minute-bladen, die moesten dienen voor. de samejistellihg van de kaart werden, teneinde den vorm en den ahrd der verschillendezoowel bebouwde als onbebouwde perceelen aan te geven-, de bestaande kadastrale gemeentekaarten tot de-schaal van 1:25 000 verkl.eind" Daar- na werden ze """Samen gepa st tot een blad 1:25 000 (2). "Met deze minute-bladen gingen de öfficier-en van de Verkennin gen in het terrein. voor controle en ter completering. In ■de instructie voor.den Directeur der Militaire Verkennin- gfen toentertijd. kon men lezen: "Ten aanzien van de Verken- ning overwege de officier-verkenner z.orgvuldig wat uit een militair-kartografisch oogpunt v'an ondergeschikt belang is te achter, en in verband da-armede kan en moet worden wegge- laten. Daarentegen zal hij datgene, waaraan uit het bedoel- de oogpunt de neeste waarde moet worden toegekend, het krachtigst tot uitdrukking doen komen, waarbij. eenige overdri.jving -in de voor-stelling somtijds nuttig kan wezen". De minuten werden aan de toenmaals nog 'Topografisch Bureau' geheten Topographische Inrich'ting gegraveerd-.pp de schaal 1 :50 000 en van de moedersteen in een betrekkelijk klein aantal gedrukt. De kaart kreeg de naam van 'Topographische 1) De.- cijfers tuss-en- verwijzen. naar de Aantekeningen achter dit hoofdstuk.

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 9