aan plaatsnamen is gebonden, hetgeen in de geografische documentatie een ra- dicale orawenteling zal betekenen. Bij speciale programmering kan de teken- automaat vervolgens op basis van gegevens van verspreide waarnemingsstations al interpolerend een compleet net van isolijnen construeren. Door kort na el- kaar längs automatische weg vervaardigde kaartbeelden te filmen, kan de fac- tor tijd in de kart ograf ie worden gei'ntroduceerd en kunnen in bepaalde geval- len ontwikkelingen en Processen worden gedemonstreerdAls toepassing van de- ze "Animated Cartography" werd op het I .C.A.-congres te Edinburgh in 1964 een •filmpje vertoond van een reeks van 576 isobarenkaartjes van het U.S. Weather Bureau met intervallen van 5 minuten automatisch geteke.nd 55)« Het ligt Voor de handdat automatisering o.a. zal leiden tot bezinning op de traditionele kartografische procedes, waardoor de hedendaagseesthetisch goed verzorgde, kleurrijke thematische kaartprodukten zullen gaan plaatsmaken voor meer eenvoudige vormen. Analoge gevolgen kunnen verwacht worden van het stre- ven naar standaardisering van thematische kaartsymbolenhetwelk.door automa tisering in de hand wordt gewerkt 5^). Het zal overigens duidelijk zijn, dat standaardisering van Symbolen pas enige kans van slagen heeft, wanneer de ter- minologie internationaal is recht gestreken. Zo geeft automatisering ook in de kartografie onverbiddelijk richting en tempo aan. Het zal nauwelijks verwondering wekken, dat in de discussie over automatisering en uniformering van de zijde der traditionele kartografie bezorgdheid over de verzwakking van de individualiteit der thematische kaart doorklinkt. Indien men dit kaarttype als actueel informatiemiddel wenst te handhaven, dan dient voor bepaalde categorieen het esthetisch raffinement opgeofferd te worden aan de yoordelen van een snelle produktie. Tot deze categorie behoort zonder twijfel ook de luchtvaartkartografiedie voor de immense taak staat een voortdurend evoluerend verkeersmiddel op ade- quate wijze van "flight information" te voorzien. Om dit te bereiken werkt de "Coast and Geodetic Survey" te Washington, belast met de vervaardiging en bij— houding van de aeronautische kaarten in de V.S., reeds met een revisiecyclus van 4 weken. Dat wil zeggen, dat elke 28 dagen alle 165 aan haar toevertrouw- de kaarten opnieuw moeten worden herzien, afgedrukt en gedistribueerdeen rythmewaarin zelfs geen plaats meer is voor drukproeven! 57) Literatuur 29) Laai Yi-Faai, Franz Michael and John C.Sherman, The Use of Maps in Social Research, A Case Study in South China, Geographical Review 1962, pp.92-111. 30) W.Witt, Komplexe Themakartographie in der Landesplanung, Kartographische Nachrichten 1961, pp.147-155- 31) Experimental Cartography. Report on the Oxford Symposium, Oxford University Press 1964. 32) E.Imhof, Thematische Kartographie, Beiträge zu einer Methode, Die Erde 1962, pp.73-116. 33) Peter Scott, An Isonoetic Map of Tasmania, Geographie Review 1957, PP- 311-330. 34) Nikolaus Creutzburg, Zum Problem der thematischen Karten in Atlaswerken, Kartographische Nachrichten 1953, pp-11-12. 35) A.I.Preobrazensky, ökonomische Kartographie, Gotha 1956. 36) W.Horn, Die Geschichte der Isarithmenkarten, Peterm.Geogr.Mitt.1959PP- 225-232. 37.) M.Eckert, Die Kartenwissenschaft, Bd. 2, Berlin 1925- 38) Gerhard Engelmann, Der physikalische Atlas des Heinrich Berghaus. Die .kartographische Technik der ältesten thematischen Kartensammlung. Inter nationales Jahrbuch für Kartographie, Band IV, Gütersloh 1964. 39) A.I.Preobrazensky, ökonomische Kartographie, Gotha 1956, zie noot 35« 8 - 6a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 12