U kunt voor u op reis gaatals het wäre panoramisch uw route en reisdoel bekijken en als u weer thuis bentna een prachtige tocht, kunt u de reis- indrukken aan de hand van de kaart weer terugroepen. Het uiteindelijke resultaat, zoals het voor ons ligt, is een staaltje van kunnen en vakmanschap van specialisten op verschillend gebied, van nauwe samenwerking tussen kartograaf, lithograaf, drukker en papiermaker. Michels ontwierp en vervaardigde, aan de hand van het verzamelde documen- tatiemateriaaleen basistakening van contouren in zwart-wit van de kaart op formaat 100 x 146 cm op schaal 1 275-000. Van deze tekening Steide Fotolitho-inrichting Koningsveld Zn N.V. te Leiden een drietal, tot drukformaat (82 x 120 cm, schaal 1 335-000) verkleinde re- produkties ter beschikking op met tekenpapier beklede aluminiumplaten.. Hier- van heeft de kartograaf tweein lichtblauw uitgevoerde exemplaren. benut, res pectievelijk voor het aquarelleren van een algemeen kleurenmodel en voor het vervaardigen van een r.elieftekening (dijken, bossen, heuvels met daarin in rood afgezet alle waterpartijenGevoegd bij de derde, zwart gedrukte, re- produktie leverde dit.drie nauwkeurig in elkaar sluitende., maatvaste origi nalen op. Na fotografische opnamen, ontleding en verdere bewerkingen, uitgevoerd in nauwe samenwerking van kartograaf en lithograaf, kwamen de films gereed voor weergave in acht kleuren: vijf voor het aquarel, drie voor respectievelijk de contourt.ekeninghet relief (dit facet, waar zoveel zorg, werk en tijd aan is besteed, komt helaas niet helemaal tot uitdrukking in de kaart, alleen die partijen in bos of open veld spreken enigszins, hopelijk dat dit bij een even- tuele herdruk verbeterd wordt) en de wadden, banken en slikken. 0p aanwijzing van de kartograaf werden de namen uit de Gill en de Times en teksten uit de Bodoni gezet bij Drukkerij Mager N.V. te Wormerveer. Uit het t'qoografisch materiaal dar drukkerij werden tevens de Signaturen ter aandui- ding van bepaalde natuurreservaten en recreatiegebieden verkragen. Overge bracht op film en gemonteerd op astrafoil bracht een en ander de originelen voort voor reproduktie in twäe kleuren van respectievelijk de beschriftingen en het thema van de kaart. De overbrenging van de films op trimetaal-platen en het trekken van enkele reeksen proevan vond plaats op de persen van Maijer Offsat N.V. te Wormerveer. Hier werd aldus de laatste hand gelegd aan de voorbereiding van het grote project: het drukken van de panoramakaart in tien kleurens lichtblauw blauwgrijs (trek) lila (relie'f) rose tweade kleur blauw zwart (beschrifting) geel helrood (signaturen) vermiljoen oker Tenslotte werd de kaart gevernist. Aan het papier voor deze kaart werden uiteraard hoge eisen gesteld. Bij de vijf drukdoorgangen door de tweekleuren offsetpers en de daaruit voortvloei- ende herhaalde aanrakingen met het vochtwater, spoelde de weerstand tegen de vochtinvloeden, maar ook de weerstand tegen mechanische rek, dus grote maat- vastheid, een belangrijke rol. Belangrijk waren voorts het volkomen vlakliggen en de plukvastheid van het oppervlak. De voorconditionering van het papier werd daprtoe volledig afgestemd op de drukkerij-omstandigheden. De structuur van het voor de kaart vervaardigde licht gesatineerde hoütvrije 100 grams offset-papier werd aan al die eisen aangepast. De keuze van de schrifttypes en de plaatsing in de kaart hadden bepaald beter gekund. Verder is het een heerlijke kaart, speciaal voor mensen, die Nederland kennen. Hoewel de kaart helaas niet in de handel is gebracht hoop ik toch, dat alle leden van de Sectie er een kunnen bemächtigen. 8 - 8 A.Ras

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 15