alleen een heel stuk langer geworden omdat drukplaat en papier nu achter elkaar geplaatst zijn en de rubberrol over beide heen gerold moet worden. Het is begrijpelijk dat het trage druktempo van deze persen al spoedig als een groot bezwaar gevoeld werd wanneer er sprake was van een grote oplage ffaliswaar werd het aanbrengen van vocht en inkt gemechaniseerd en gekoppeld aan de cilinder, maar deze moest toch steeds tweemaal de hele lange äfstand afleggen voor iedere druk. Heen voor het aanbrengen van vocht en "inkt en te- rug voor het opnemen van het beeld en het afdrukken op het papier. Natuurlijk duurde het dan ook niet lang of de drukplaat werd eveneens rondora een cilinder gespannen en het papier door de pers "geleid". Met deze "rotatie persen" kuanen veel meer drukken per uur gemäakt worden omdat er geen tijd meer verloren gaat met het teruglopen van de drukcilinderTegenwoordig zien we deze persen in onze offsetdrukkerijen in bedrijf als 2,3 of 4 kleuren- persen, doordat men eigenlijk meerdere "drukelementen" aan elkaar gekoppeld heeft. Voor de kartografie heeft dit het voordeel dat de kaarten sneller ge- drukt kunnen worden, waardoor vochtinvloeden minder kans krijgen en beter sluitend werk geleverd Wordt. Aan de ändere kant is de ouderwetse "perscor- ■rectie" waarbij de tekenaar in de pers nog een laatste wijziging aanbracht onmogelijk duur geworden. £r worden dan immers 2,3 of 4 kleuren stilgezet in een machine met hoge uurkosten! OffSetrotatiepersen lenen zieh natuurlijk ook'voor het bedrukken van een öri- äfgebroken papierbaan, in tegenstellingtot het meestal toegepaste bedrukken van losse vellen. Verder wordt offsetdruk ook gebruikt bij het bedrukken van allerlei andere materialen zoals: metaal, glas, stof e.d. waarbij men vaak eerst alle kleuren op de rubbercilinder drukt en dan allemaal tegelijk over- brengt op de te bedrukken stof. Zinkplaatkopie Als drukplaat worden verschillende motalen gebruikt. De oudste is de zink plaat, waarin een korn, een fijne onsffenheid, is aangebracht door middel yan slijpen met amarylpoederDoor de hierdoor värgrote oppervlakte is de plaat beter in staat vocht vast te houden. Het beeld wordt op de plaat gekopieerd met behulp van een traag-lichtgevoelige laag (huid genaamd) die na het belichten wordt verwijderd van de niet belichte plaatsen. Het beeld is dan dus weer zichtbaär als blank zink en kan met de "lak" worden ingpwreven. Als nu de rest van de huid verwijderd" is, staat al leen het 'beeld-in-lak nog op de plaatj gereed voor het drukken. In feite is de bewerking als völgt: lic'htgevoelige huid aanbrengen op het blanke z.ink,- tekening monteren en belichten, ontwikkelen wegwassen van niet verharde laag), zwak etsen, vuiltjes wegdekken, "lak" aanbrengen, verwijderen van de huid, ongevoelig maken van het blanke metaal voor vet en beschermen van de plaat tegen oxydatie Omdat het beeld normaal leesbaar op de plaat moet staan, belichten we vanaf een spiegelbeeidige transparante tekening; de zogenaamde eindfilm of eindkopie Deze eindkopie mag geen oneffenheden vertonen, want dan zou zij niet volkömen vlak tegen de zinkplaat liggen en zou er licht on'der het beeld kunnen komen. TO dünne lijntjes of verdwenen delen zouden het gevolg zijn. Men noemt dit ver schijnsel afkopieren. Het is mogelijk om na het kopieren van het beeld op de zinkplaat deze bewer king te herhalsn voor hat aanbrengen van schrift, aanvullingen of rasterpar- tijen. Heeft men bijvoorbeeld een kustlijn gekopieerd dan kan de: zee in ras- ter toegevoegd worden. De transparante tekening waarop. het vlak van de zee lichtdicht is ingevuld (de mal) wordt daartoe op een nleuw aangebrachte huid belicht en dan, na verwijdering de tekenmal, wordt nogmaals belicht met een vel rasterfilm (een doorzichtig vel vol lijnen of punten). Alleen onder het raster blijft de zee nu nog onbelicht en daardoor kunnen we die zee tege lijk met de kustlijn drukken in een lichtere tintMeestal echter is het voor- 8 - 10a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 20