deliger om hat raster reeds in de eindkopie aan te brengen en slachts een zinkkopie tc te passen. Soms wordt er ook nu nog wel eens direct op de zinkplaat getekend, zoals men vroeger alles op de steen of het zink tekende. Er wordt dan gebruik gemaakt van ean vette inkt die in water oplosbaar' is. touche. De zinkplaat is eers.t volkomen schoon en vetgevoelig gemaakt (ontzuurd) en het is dan oppassen voor vette vingers, ja zelfs voor vlakgum en normaäl potlood. Gelukkig komt deze manier nog siechts sporadisch voor bij~ een kleine oplage van grof drukwerk, vooral wandkaarten, omdat hierdoor de kosten van plastic tekenmateriaal uit- gespaard kunnen worden. Andere drukplaten Naast zinkplaten worden ook nog andere soorten platen gebruikt n.l.s Aluminiumpiatandie een fijnere korn bezitten en minder vocht vasthouden. Prepareren als zinkplaten Duraplatens aluminiumplaten met als korn een zeer dünne oxydehuid. Bijzonder geschikt voor hoogwaardig drukwerk met zeer fijne rasters. Deze platen wor den kant en klaar "gekornd" door defabriek gelaverd an vereisen een speciale kopieerbehandeling. Na het drukken zijn zij niet meer bruikbaar, in tegen- stelling tot zink- en aluminiumplaten die zelf schoon geslepen en gekornd kunnen worden. Correcties op duraplaten zijn alleen mogelijk door het oplos- sen van de lak en gedeeltelijk nieuw ?.nkopie'renOp zinkplaten kan eventueel gecorrigeerd worden door slijpen of intekenen met touche. Duraplaten worden meer en meer gebruikt, zij zijn wel duurder maar de kwali- teit van het drukwerk is stükken beter en de oplage kan heel wat groter zijn dan van de oude zinkplaat. Bi-metaalplaten bestaan uit 2 lagen metaal boven elkaars namelijk een koperen basis met daarop een nikkelen laagje Na het aanbrengen, belichten en ont- wikkelen van een huidwordt de nikkelen laag uit het ontwikkelde beeld weg- geetst met een sterk zuur en komt het koper vrij Köper trekt namelijk vet aan en nikkel. heeft de eigenschap dit af te stoten. Veel vocht komt er straks dus niet aan te pas en de oplage kan vooral zeer groot zijn door de slijt- vastheid van het nikkel. Dit soort platen zijn echter vrij duur en natuur- maar eenmaal bruikbaar, terwijl perscorrecties praktisch uitgesloten zijn. Eloctrostatisch geladen platen vormen de jongste ontwikkeling op het gebied van offsetplatenDoor de belichting wordt de plaat ontladen. Alleen het beschermde beeld blijft düs geladen en houdt een poeder vast dat op de plaat aangebracht wordt. Na inbakken van dit poeder is de plaat al gereed voor het drukken. Een grote tijdsbesparing dus in vergelijking met de hier- voor beschreven methoden. Drukperikelen Zoals nu wel duidelijk zal zijn is het vocht de grootste vriend, maar ook eigenlijk de grootste vijand van de offsetdrukkerHij zal immers trachten zo droog mogelijk te drukken omdat elke druppel vocht het papier iets uit doet zetten en hij de kans loopt dat de volgende kleur niet meer sluit. Voor al erg nieuw papier werkt nogal sterk en daarom wordt het papier bij voorkeur een of tweemaal door de pers gehaald, zonder dat het bedrukt wordt. Het gaat dan alleen om de vochtopname. Men maakt hiervan wel gebruik door de achter- zijde toch met een kleur te bedrukken voor bijvoorbeeld een register. De volgorde van de kleuren is eveneens van belang. Veeleisende sluitkleuren drukt men liefst direct na elkaar (tekening, water, wegen) en minder belang- rijke kleuren het laatste Maar soms moeten eerst de lichtste kleuren gedrukt worden en daarop de donkerder kleuren wanneer ze hier of daar over elkaar vallen. Hierin zit echter altijd het gevaar dat de eerste kleur nog niet vol- doende geabsorbeerd is door het papier en de tweede kleur dan afgestoten wordt. "Ketsen" nosmt men dat. Voor ieder werk moet dit allemaal grondig overwogen wor den alvorens de drukvolgorde vast te stellen. 8 - 11

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 21