De verdeling van de inkt in de pars levert soms moeilijkheden op als links en rechts niet evenveel te bedrukken valt. Door stelschroeven is de inkt- toevoer in de breedte wel regelbaar, maar er moet scherp gelet worden op schreie of vette partijen. Voor een juiste beoordeling van de kleurkracht wordt tegenwoordig soms een kleurstrook van ca 1 cm breed meegedrukt, bui- ten het kaartbeeld en in de volle breedte van de pars. Kleine sluitmoeilijkheden door het uitzetten van het papier kunnen soms ver- holpen worden door een der cilinders een grotere omtrek te geven. Men plaatst dan een vel papier onder de plaat of het rubber. Het is natuurlijk niet ideaal, maar het kan. Goede paskruisen zijn uiteraard belangrijk om de kleuren nauwkeurig in elkaar te laten sluiten. Zij moeten uit dünne strakke lijntjes bestaan, het liefst aan elke hoek van de kaart een. Bij het drukken van veel kleuren worden de paskruisen natuurlijk steeds onscherper op de druk on is he't vaa-k erg lastig om de laatste of de lichte kleuren nog goed in te passen. Beter is het dan om voor iedere kleur aparte paskruisen te gebruiken die onafhankelijk van elkaar corresponderen met paskruisen op de trekkleur. 'forden beide zijden van het papier bedrukt dan is het absoluut nodig dat er tenminste twee stel paskruisen aan de voor- en achterzijde van de kaart met elkaar corresponderenHet körnt ook voor dat de kaart zo klein is dat men er twee tegelijk naast elkaar kan drukken. Als de tekenaar dit tevoren weet zal hij zijn paskruisen zodanig plaatsen dat zij niet in het drukbeeld van de an dere kaart vallen. Trouwens het plaatsen van de paskruisen moet toch verstan dig gebeuren want het papierformaat laat ook niet altijd toe dat zij ver van het werk verwijderd staan. Daarentegen mögen zij natuurlijk niet meer zicht- baar zijn als de kaart helemaal klaar en afgesnöden isHet is dus wel even uitkijken waar zij op hun plaats zijn. --- Tot besluit nog eeri tweetal termen die bij het drukken ter sprake komen nl de grijperkant en de zijaanleg. Met de grijperkant wordt die zijde van het papier bedoeld die door de transportinrichting gegrepen wordt, meestal een lange zijde. Met de zijaanleg bedoelt men dan de körte zijde van het papier waarop ieder vel mechanisch aangelegd of aangehaald wordt voor het drukken. Is het papier iets uitgezet sinds de vorige kleur dan zal het werk de groot- ste afwijking vertonen aan de tegenoverliggende zijden. De hoek van de kaart die de hoogste kwaliteitseisen stelt zal men dus bij- voorkeur laten vallen in de hoek gevormd door grijperkant en zijaanleg. Wat betraft het papier hopen we later nog het een en ander te vermelden, voor- lopig kunt U een kijkje gaan nemen in de kopieerderij en drukkerij. A.V. 8 - IIa

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 22