bedankts Provinciale PLanologische Dienst in Limburg - Maastricht Mej.W.A.H. Crol - Rotterdam overleden: G.Kuyl - Rijswijk (Z.H.) Werkt mede aan vergroting van ons ledental, laat b.v. onze tijdsöhrif- ten eens lezen aan vakgenoten, die nog geen lid zijn. III Aanbod voor een omslag Op onze hartekreet in kaartbulletin nr 7 over hat omslag van Kartografie hebben we enkele reacties ontvangen. Een daarvan was een aanbod tot hat drukken van een omslag voor Kaartbulletin, waar we erg dankbaar voor zijn. Het is nu zaak om een aantrekkelijk ontwerp te krijgen, dat met niet te veel moeite gemaakt kan worden. We hebben hier en daar al gepolst en we hopen dan ook dat het volgende nummer van Kaartbulletin voorzien is van een aardig omslag, gedrukt door de Haagse drukkerij Marchand - Paap- Strooker IV Aanvulling ons Wist U dit... uit Kaartbulletin nr 7 Op het artikel over inkten en preparaten uit nr 7 7 - 3ontvingen we van de heer D. Ludwig een waardevolle aanvulling die we U niet zullen onthouden. A. Waterhoudende inkten Ausziehtusche van Gunther Wagner (de zgn. Oostindische inkt; kan ook gebruikt worden voor Jget tekenen op filmsoorten. Chinese inkt die zelf van een staafje gewreven werd kan watervast gemaakt worden door toevoeging van enkele druppels azdjn. Hausleiter 670 (Zieh- und Zeichentusche) moet voor. het gebruik goed geroerd worden. Het pigment bezinkt namelijk vrij snel. Als met de tekenpen gewerkt wordt (niet met de trekpen) kan ook zonder bezwaar geschud worden, dit in tegenstelling tot de gebruiksaanwijzing op het fiesje. B. Watervrije. etsende inkten Pelikaan-K inkt heeft bij het invullen van grote tintvlakken het bezwaar dat de inkt ook na weken nog overslaat op andere tekenin- gen die er op gelegd worden. Dit is wel te voorkomen door poederen met speksteenpoeder of het afdekken van de tekening met ruw papier. Een ander en meerhinderlijk bezwaar van K-inkt is dat het pigment zieh vaak splitst van de Verdünner. De waterig blauwe oplossing die dan in onze pen komt is helaas niet meer te binden met de kl 0 mr s "t of Gekleurde K-inkten zijn dunner en vloeibaarder dan de zwarte inkt. Dikke lijnen met de trekpen tekenen is dan ook vrij moeilijk met gekleurde K-inkt. De K-inkten tasten veel soorten tekengereedschap van plastic aan (driehoeken, schabloonpennen e.d.), terwijl dit soort gereedschap dikwijls ook niet bestand is tegen aceton. Men moet hier wel Oven op letten of als het mogelijk is liever metalen gereedschap gebruiken. Hausleiter 675-W.U. vloeit zelfs op goed schoongemaakt materiaal nog gemakkelijk uit, vooral bij dikkere lijnen. Hausleiter 680 is eigenlijk de enige inktsoort die bij grote vlak ken in een keer goed dekt. Zij droogt bovendien snel, maar wordt bij vochtig weer nat en kleverig! Het is dan oppassen voor afgeven 8 - 2a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 4