oprichting van de International Gartographic Association. In 1964 ward deze I.C.A. door de International Geographical Union als autonome zusterorganis-a- tie erkend. De gevolgen van deze zieh geleidelijk voltrekkende verwijdering hebben zieh geopenbaard in de studieprogramma's voor geografen waarin, ook aan Nederland- se Universiteiten aan^kartografie een uiterst ondergeschikte plaats.werd inge- ruimd. Voarmeer dan een generatie geografen heeft kartografie niets anders be- tekend dan een vluchtige kennismaking met de afbeeldings- of projectieleer. Voor beide wetenschappen heeft deze beperking nadelige gevolgen gehad. Op het terrein der topografische kartografie is de geograaf een onbekende figuur ge worden. Dit is te betreuren daar juist de geograaf, per definitie aardopper- vlakspecialistop de diverse tussenstations van het zieh in het mathematisch technische vlak voltrekkende proces der kaartvervaardiging, essentiele diensten zou kunnen bewijzen. Zowel de selectie der terreingegevens als de symbolisering en de generalisatie in engere zin behoren in wezen tot de geografische in- vloedssfeer Onder geografen heeft de gesignaleerde divergentie geleid tot een verzwakking van wat in de Engelse literatuur de cartogracy 31wordt genoemd, de vaardig- heid in het hanteren, evalueren en interpreteren van kaarten, waardoor een der voornaamste onderzoektechnieken in het gedrang dreigt te komen. Wil de geograaf de kaart als "research tool" handhaven, dan dient hij globaal op de hoogte. te blijven van dat complex van vraagstukkendat zieh bij de weergave van geografische patronen voordoet. Anderzijds kan ook de kartografie pas goed gedijen, indien zij zieh van voortdurende stimulansen, uitdagingen en impulsen van de zijde der geografen verzekerd weet. Blijft de geografische partieipatie achterwege, dan wordt haar groei belemmerd. Gelukkig is deze ongewenste ontwikkeling gedeeltelijk tot staan gebracht. In het buitenland, met name in de V.S. en de Sowjetunie, valt sedert 1945 een toenemende belangstelling van geografen in kartografische Problemen waar te nemen. Aan verschillende universiteiten is voor geografen de mogelijkheid ge- opend zieh in kartografische richting te specialiserenhetgeen voor beide diseiplines bijzonder vruchtbaar moet worden geacht. Het stemt tot voldoening, dat kort geleden ook aan een der Nederlandse Universiteiten met de instelling van een lectoraat de kartografie als zelfstandige diseipline haar intrede heeft gedaan. Hierdoor is o.m. ook in ons land de mogelijkheid geopend tot onderzoek in die sector der kartografie, die als speciale invloedssfeer der geografie geldt, de geografische of thematische kartografie. De thematische kaart. Onder thematische kaarten verstaat men kaarten, waarop de ruimtelijke ver- spreiding van een of meer themata door middel van kwalitatieve of kwantita- tieve Symbolen met grafische prioriteit is weergegeven 32). De keuze dezer themata wordt bepaald door hun geografische relevantie en door de vraag of zij zieh voor kartograf ische weergave lenen>. In aanmerking komen statische of in beweging zijnde objecten, veranderlijkebestendige of tijdelijke ver- schijnselen, historische, cor^temporaine en toekomstige, zowel feitelijke ver- schijnselen als hypothesen, ficties, prognoses. Op de achtergrond staat steeds de topografiedie het mogelijk maakt de ruimtelijke spreiding te onderkennen. Bij reduetie van deze ondergrond verändert de thematische kaart allengs in een kartogram. Over de grenzen tussen beide kaarttypen valt te praten. Er is een schier eindeloze verscheidenheid van onderwerpen, die zieh voor the matische kaartering leent. Zij kunnen behoren tot de domeinen van ver uiteen- liggende wetenschappen. De geoloog legt formaties en strueturen op de thema tische kaart vast, de verkeerseconoom isochronen, de epidemioloog de versprei- ding der ziekten, de archeoloog standvoetbekersde socioloog isoneuten 33) ende planoloog recreatieruimten. De symbolentaal der thematische kaart is de enige taaldie zij allen, hoe ver ook van elkaar verwijderdverstaan. Voor de 8 - 4a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 8