VERLZNG UW VAKANTIE MET DRIE ZON-OVSRGOTEN PAGEN IN HET "ZONNIGE ZUIDEN" (Versla? van de studiedagen 1965, Valkenburgl door G.J. Zuidhoek Een opschrift dat aan een folder van een reisbureau doet denken, maar dat voor hen, die zieh hadden laten inschrijven als deelnemers aan de kartogra- fische studiedagen van 5 8 Oktober 1965, sen heerlijke belevenis inhoudt. Op de dinsdagmiddag kwamen 38 kartografen in Valkenburg bij elkaar om zieh bezig te houden met de vraagstukken rondom "kaart en terrein". Omdat de aanleiding tot deze studiedagen de jubileumviering was van de Topografische Tienst, werd het begrip "kaart" in het studie-thema beperkt tot de topografische kaart (en zeer speciaal de 1:25.000) en het begrip "terrein" uitgebreid tot terrein en landschap. Zoals te doen gebruikelijk begonnen de studiedagen met nieuwe en hernieuw- de kennismakingeneen kopje koffie of iets fris, het overhandigen van de 00k dit keer weer keurig verzorgde kaartmaterialenmap en het uitdelen van de slaap- kamers Streekplan Zuid-Limburg Na de maaltijd opende drs. Romein de studiedagen, waarbij hij drsNiesen, planoloog bij de P.P.D. Limburg als eerste inleider aankondigde Deze behan- delde het streekplan Zuid-Limburgwaarbij bleek, dat dit streekplan een ge- bied omvatdat voor 3/4 omgeven is door de rijksgrens Dat brengt zeer interessante complicaties met zieh meeHet overleg met Aken, Keulen, Luik en Brüssel is daarbij wel zo belangrijk als dat met Den Haag. Drs. Niesen drukte zieh bij de belangwekkende a.ntwoorden op de gestelde vragen een beetje mysterieus uit, toen hij zei, dat niet alleen Den Haag in- vloed uitoefende op de plannen in Zuid-Limburgmaar 00k "andere hoofdsteden" (als Amsterdammer vraag je je dan direct af"Sedert wanneer is Den Haag hoofdstad van Nederland?" AI met al een goede opening van onze studiedagen. ffeergave van het terrein op de Topografische kaart De woensdag werd er begonnen (uiteraard nä het ontbijt) met een voordracht van ir. Van Roermund, hoofd Opnemingsdienst van de Topografische Dienst te Delf t Het was in 1815, toen de eerste Produkten van de topografische kaart ver sehenen, die echter een sterk militair karakter droegen en niet voor de ci- viele wereld bestemd waren. Na 1840 (toen de dreiging van oorlog met Belgie voorbij was) wijzigde het karakter van de kaart zieh langzaam en werd dit meer algemeen. In de zestiger jaren van de 19e eeuw ontstond naast de mili- taire een civiele kaart. Maar 00k voor de civiele kaart v/erden de verkenningen oorspronkelijk ver- richt door officieren van de Generale StafNadat eerst 00k andere officieren verkenningen gingen verrichten, is het nu zo, dat dit door speciaal burger- personeel geschiedt. Maar 00k thans nog zijn directeur en onder-directeur mi- litairen en volgens de inleider zal dit wel zo blijven (wat de verwachting in houdt, dat we nimmer van het militair apparaat zullen afkomen, mijns inziens een pessimistische kijk op de toekomst van de mensheid). Ir.Van Roermund behandelde zeer uitvoerig de legenda van de 1;25.000 kaart vanaf het begin tot nu toe, wat een duidelijk inzicht gaf in de geschiedkun dige ontwikkeling. De oude topografische kaarten waren minder kleurig dan de hedendaagse. Tot 1870 waren de kaarten zeer fijne gravures De vegetatie werd zeer gedifferen- tieerd aangegeven. Van 1870-1930 bracht men zeer summier wat kleur op de 9 - 4a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 10