gravure Na 1930 verdween de gravure en werden het de kleuren, die de kaart zijn fraaie uiterlijk geven. De veranderingen, die de kaart in de afgelopen 150 jaren heeft ondergaan, werden veroorzaakt door de steeds veranderende mate van belangrijkheid van zijn elementen. Het zou ons te ver voeren in dit verslag op alle details in te gaan, over percelleringverbindingengebouwen, grondgebruikenrelief en namen. Over de methoden om het relief van het terrein (als een belangrijk militair aspect) op de kaart aan te geven, gaf de inleider een uitgebreide beschouwing» Van terrein tot topografische kaart Dit onderwerp behandelde ir .Van Roermund in een tweede inleiding op dezelf de woensdagmorgen, waarin hij de werkzaamheden beschreef, die daarbij ver- richt moeten worden. De basiskaart (1:25.000) wordt gegraveerd met als handleiding: een verken- de luchtfoto. Hierbij blijkt welk een belangrijke plaats de verkenning innsemt Om overbelasting van de kaart te voorkoraen, worden varscheidene generalisaties reeds bij de verkenning in het terrein toegepast. De inleider wees op de noodzaak voor de topograaf om reeds van te voren zijn kaar'tdeel nauwkeurig te bestuderen, vooral wat de benamingen betreft. Dit doet hij aan de hand van oudere kaartenDe verschillen, die hij aantreft worden ter plaatse onderzocht. Naast de basiskaart zijn daar de leggerbladen kleur- en namenmodellen Oefening in het karteren terreinverkenning i) Onder een wel zeer deskundige leiding van de heren V/. Ras, A.Ras en Th Henneman, konden wij aan den lijve ervaren, wat verkenning van een terrein aan de hand van foto's (wij deden het met een kaart 1:10.000) betekent. Voor ons betekende die middag een heerlijk uitje De zon scheen fei in het G^rendal en op de Keutenberg. dg deden het werk wel naar ons beste kunnen, maa genoten met volle teugen van het mooie Limburgerland en het heerlijke wse-, bovendienwe droegen geen verantwoordelijkheid voor de resultaten van on werk. Maar 00k begrepen wedat voor de Topografen, die in alle weersomstandig heden^dag in, dag üit, deze werkzaamheden op varantwoorde wijze moeten ver richten, dit werk lang geen "uitje" is, maar een zwaredoch mooie taak Een en ander heeft ons, als toch-al-intensieve-gebruikers van de topogra- fische kaart, een veel grotere kennis over deze kaart bijgebracht, waaraan we in de toekomst veel zullen hebben. Weergave van het landschap op de topografische kaart Op donderdag hield na de bespreking van de resultaten van de terreinoefe- ning van de vorige dag, dr. Piket een inleiding over de mogelijkheden van weer gave van het landschap op een kaart, zoals die zou moeten zijn van geografisch standpunt uit bekeken. '-'aar het zo is dat de militaire overheden minder belang gaan stellen in de 1:25.000 kaart, zou er een mogelijkheid kunnen worden geschapen op deze kaart de inbreng van civiele kant meer tot uitdrukking te gaan brengen. Daarbij zou- den dan de niet meer gestelde militaire eisen achterwege kunnen worden gelaten Aan de hand van talrijke dia's gaf de inleider een overzicht van de voor- waarden, waara'an volgens de geograaf de kaart moet voldoen. Volgens spreker is de" topografische kaart van nu een inventarisatie van terreinvoorwerpen, die militaire waarden hebben. Hij vroeg zieh afwelke rol de topografische kaart zou kunnen vervullen bij een studie van het "landschap". Het woord landschap" bestaat uit twee delen "Land" is een meer dan 1000 jaar oud begrip en duidt meestal een politieke eenheid aan. Vanaf de 15e eeuw 9 - 5

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 11