werd daaraan vaa'k hat tweede deal "schap" toegevoegd, wat zijn oorsprong haeft in het woord scheppen, wat op "aard" en vormgeving duidt. Naast een topografische kaartdie een beeld geeft van het terrein, is een aanblik van het landschap voor de geograaf onontbeerlijk Een luchtfoto, aldus spreker, benadert het meest de objectieve weergave van het terrein en landschap. Door subjectieve beoordeling kan inen benadruk- ken wat men belangrijk vindt. Dit geeft aanleiding tot verschillende uitdruk- kingswij zen (schilders en tekenaars, zoals b .vVan Gogh en Dürer), een soort van kunstzinnige generalisatie dus(imhoff laat in zijn atlass "Länder und Karte" een aanblik van het landschap, zo kleurgetrouw mogelijk, aan de kaarton voorafgaan Geografie houdt een classificatie van objecten in, wat nodig is om de ver- schillen in visie op de geosfeer te doorschouwen (geosfeer betrekking tussen de dampkring en de aardoppervlakte met zijn levende en dode materieEr is geen universele legenda) Het woongebied van de mens (anthroposfeer) bestaat uit de atmosfeer, de hvdrosfeerde lithosfeer en de biosfeer. AI deze geografische benaderingan van het landschap zouden uit te drukken zijn in thematische kaarten. Topografische kaart is een plattelandskaart De inleider typeerde de topografische kaart als een produkt van een gepme- trische visie op het terrein, waarbij het platteland de kaart te sterk bex'n- vloedt. Hij drong er op aan maer aandacht te besteden aan de differentiaties van de woonoordenDit betekent, dat de rose kleur van de -stedelijke bebouwing op de topografische kaart vervangen zou moeten worden door een meer aan de functies aangepaste kleurencombinatie (woon-, Winkel-, kantoor- en bedrijfs- straten en -blokken) Soortgelijke differentiaties zijn toe te passen op wegen, spoorwegen, re- creatie, industrie, relief, enz. Het spreekt vanzelf, dat deze elementan daar- bij een sterke generalisatie zullen moeten ondergaan. Terreinverkenning II 's Middags (weer in de heerlijke Zuid-Limburgse zon) verrichtten we veld- werk in het kader van een geografische kaart, die zo mogelijk een meer civiel karakter zou kunnen hebben dan de topografische kaart. Ook nu verdeelden wij ons in kleine groepen, die ieder het onderzoek op eigen wijze verrichtten. 's Avonds werden voor en na het bezoek aan de gemeentegrotde rapporten uitgewerkt, in de groepen besproken en vastgesteldMen liet zijn gedachten gaan over de wijze waarop deze civiele kaart samengesteld zou moeten worden zodat een vertegenwoordiger van elke groep op de vrijdagochtend een verslag kon doen en rapport kon uitbrengen. Het Grotten-cabaret "One man show" Door het gemeentebestuur van Valkenburg was een rondleiding door de gemeen tegrot aangebodenHet was de hser J.Habets, chef van de gidsen, die ons ont- ving en kennis deed maken met de ondergrondse ruimten, die in de geschiedenis van Valkenburg zo'n grote rol hebben gespeeld. We leerden bij deze rondleiding velerlei dingen betreffende schoonmoedersontrouw in het huwelijk, limburgs chauvinisme, grotgeesten en ook nog iets over de grotten zelf Er werd smake- lijk gelachen om al zijn moppen (merkwaardig zo weinige daarvan baarden hadden) en als dank - an voor het feit dat hij die dag jarig was - hebben wij onze rondleider een felicitatielied toegezongen. Dit werd zeer op prijs gesteld door de heer Habets, die dit echt niet verwacht had van die nüchtere Hollanders van boven de rivieren 9 - 5a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 12