De laatste dag Vrijdag 8 Oktober lag in een dichte zware mist. Ik weet niet of dr.Piket ondanks de varslagen van de rapporteurs ten aanzien van de 1:25.000 kaart, figuurlijk in de mist is gebleven. De groepjes (ieder voor zieh) hadaen het gevoel iets geweldigs voor de civiele kaart te hebben-bijgedragenMaar dat zal nog moeten blijken. Het ligt nlin de bedoeling van dr.Piket om terrein- verkenningen en suggesties voor de kaart samen te vatten en rond te sturen. In dit verslag kan ik daarover dus kort zijn en alleen in herinnering brengen: het enthousiasme waarmee de groepjes hebben gewerkt. Het Forum Op het forum onder voorzitterschap van dr.Piket en bestaande uit de heren dr.ir.Koeman, drs.Romein en ir.Van Roermund (waarbij de laatste in de loop van de discussies werd vervangen door drs.Willems) werden enige vragen afge- vuurd, waarmee de forumleden kennelijk "zaten". De vragen betroffen: Stand_opleidingscursus voor kartografen Het forum was zeer pessimistisch over de datum van begin van deze cursus. Men betwijfelde zelfs of September 1967 haalbaar zal zijn. Voor een aantal vakken zijn de lessen gereed. Sommige zijn afgekeurd. Er zijn bovendien moei- lijkheden met betrekking tot het praktische deel. werk van de deelnemers aan studiedagen Het forum beantwoordde dit probleem niet eensgezind. De bezwaren van het verlies van de anonimiteit en schroom tot deelname stonden tegenover da voordelen van het meer persoonlijk contact door het werk, dat door enkele expose's zou kunnen ontstaan. Het begrip van de theoretici en praktici voor elkaar kan be- vorderd worden. Ifen zal dit vraagstuk in het bestuur bespreken. "Kartografie"_c ontra "kaartbulletin" Is "kaartbulletin" bezig "kartografie" te overvleugelen? Is "kartografie" te theoretisch, te weinig aantrekkelijk? Een gevaarlijke discussie volgde waarbij "kwaliteit""kopy", "tijd", "afgeronde Problemen" de revue passeer den, zonder dat een auidelijke conclusie het geheel afrondde. "Wit is 00k een kleur" Voor enige lartografen blijven witte gebieden (vooral die op topografische kaarten waarop wel hoogtelijnen aanwezig zijn) een probleem, waar 00k al aan- dacht aan werd geschonken op de studiedagen te Amersfoort. Het aangeven van natuurlijke gebieden op kaarten (Sahara en de Peel!) al leen met een vrij zwevende naam, gaf een vragensteller geen bevrediging. Er ontstond een discussie over begrenzing van dit soort gebieden, waarbij geografen de criteria zouden moeten opstellen. Ook deze moeilijkheid werd niet geheel opgelost. Automatisering De vraag of "automatisering" al oorzaak zou zijn van het uitschakelen van kartografen, bleek niet reeel te zijn. Wel vervangt "mechanisatie" vele werk- zaamheden van kartografen, doch dit staat de steeds grotere vraag naar karto grafen niet in de weg. Wat de toekomst zal brengen is niet te zeggen. Afscheid Na deze zeer geanimeerde discussie sloot omstreeks half vier de plaatsver- vangende voorzitter drs.Romein deze zo uitstekend geslaagde studiedagen. Hij 9-6

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 13