TECHNIEK EN DE WERELD OM ONS HEEN Feestrede door prof.D.Hans-Rudolf Müller- Schwefe hoogleraar in de theologie aan de universi- teit van Hamburg, uitgesproken op de 49e Duitse C-eodetendag in Hamburg, September 1964. Vertaalddoor H.Th.Noordzij De rede is hier en daar door de redaktie bekort Ortega y Gasset heeft in zijn "B9schouwingen over de techniek" uit wan- trouwen en bezorgdheid de stelling geponeerds "Mögen de technici inzien dat het, om technicus te zijn, niet voldoendo is, technicus ts'zijn". U zult het niet als belediging opvatten, als ik deze woorden aan het be- gin van mijn uiteenzetting plaats. Want als grote familie van geödeten bent U hier toch niet alleen samen gekomen om de laatste stand van de techniek te bespreken en Uzelf voordeol te bezorgen op vakgebied, maar ook om in feeste- lijke stemming bijeen te zijn door Uzelf te verheffen boven vak en dagelijkse arbeid. En ook hierbij geldt? om geodeet te zijn is het niet voldoende alleen geodeet te zijn. Eensdeels vraagt U zieh misschien af wat hiermede bedoeld kan zijn,maar kunt U er toch ook mee instemmen. En daar de techniek ons aller lot is, moe- ten wij de kring verruimen. Ons allen, beginnelingen en ervaren spelers in de eeuw van de techniek, staan voor het probleem. En ook wij zijn bereid ons met de vraag bezig te houden. Want triomf en bezorgdheid wonen beide in ons hart. Terecht legt U ieder jaar bij Uw grote samenkomsten de nadruk cp bezin- ningU zult zeggen; na 19^5 is daar ook v/el plaats voor. Misschien moet men vaststellen dat het nadenken over onze verantwoordelijkheid als technici en als mensen in onze ecuw van de techniek steeds weer onder ogon moet worden gezien, daar wij hierin nog geen duidelijk inzicht hebben. Wij hebben de indruk dat de techniek voor ons uitholt, ons denken ström pelt buiten adem achter de vooruitgang aan. -Wanneer we proberen een inzicht in de^toestand te krijgen, gevoelen v/e ons verward in het grota vraagstuk. Het kan zelfs zijn, dat juist hierin de heilbrengende vorderingen bestaan dat we met ons nadenken niet tot klaarheid komen maar daarontegon ons van onze grote verantwoordelijkheid bewust worden. Ik verzoek U mijn bijdrage voor deze dag, de bijdrage van een theoloog, in deze zin te willen opvatten? wij allen, toeschouwers zowel als spelers in de eeuw van de techniek, zullen slechts onze bestemming bereiken, wanneer wij het omgaan met de techniek als een verantwoordelijke zaak zien en zo aanvaar- den. Vandaag willen we nadenken over het verband tussen techniek en de wereld om ons heen. Wat beperkter geformuleerd: we willen proberen te begrijpen wat het betekent, dat wij mensen in een nooit eerder vertoonde omvang onze naaste omgeving en de grote wereld een ander aanzien geven. Het gemakkelijkst wordt ons het bijzondera van onze toestand duidelijk, wanneer wij die vergelijken met andere tijden. Techniek en de toepassing daarvan zijn er geweest, zolang er mensen bestaan Men kan de mens zelfs definieeren als het wezen, dat, geheel anders dan het dier, 't welk met zijn instinet in de hem omringende natuur leeft en zieh op zijn gemak gevoelt, steeds bezig is met zoeken naar vooruitgang. Deze ontdekkingsdrang heeft in verschillende richtingen gewerkt. 9 -• 7

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 15