1. We zien de mensen in vervlogen tijden nog bijna geheel als dieren gebonden aan de wetmatigheid van hun omgeving. De natuur met haar wetten en dwingende maatregelen is oppermachtig. De mens moet zieh daarin schikken. Hij ervaart bomen en rivieren, hemel en aar- dezomer en winter als levende wezens. Hij moet proberen ze te beinvloeden, vriendelijk te stemmen of weerstand te bieden aan de verwoestende krachten. Daarom bezweert hij, bant uit en betovert. Ook de tachniek is een soort toverkunsts dapper probeert de mens zieh te bedienen van de bestaande vaste orde, misschien dat wat in beweging is met veel zorg tot groter beweging aan te zetten en dat dan na te bootsen. Hij gebruikt zijn primitieva gereedschap om de bodem te bewerken en vrucht baar te maken en vertrouwt dan hat zaad toe aan haar schoot. Alle uitvindin- gen houden nauw verband met godsdienstige verering en bij ieder succes wordt de mens aangegrepen door de angst of hij de grote machten niet beledigd heeft en te ver is gegaan. Ook Uw beroep, het land meten, zien we in die tijd tot vorm komen. In de behandeling van het hem omringende gebied voegt de mens samen en brengt nieuwe orde in de verdeling der oppervlakken en natuurlijke eenheden. El en voet zijn de eerste maateenheden en een meetlijn deed dienst bij het af- passen voor bouwwerken. En steeds moet de mens opletten dat hij zijn woon- plaats an leefruimte op maat in het geheel inpasts de sterren zijn daarbij de verst verwijderde vaste punten en meetobjectenEn de namen voor bos en veld worden gekozen naar de aard van de plaatsens "Teufelsbrück" of "Ellen bogen". Ook wel naar grote gebeurtenissenwelke zieh daarop afspeelden. 2. In dit tijdperk, waar de mens zieh door zijn beperkte technisch hande- len inpast in zijn levensmilieu tot een organisch geheel, om met Berdjajew te spreken, het organische tijdperk van de techniek, volgt een an dere periode met ook een ander gebruik van het menselijk vernuft, het cul- turele tijdperk. Griekonland is voor ons het grote voorbeeld van vormgeving aan het leven niet uit noodzakelijk levensonderhoud en inpassen in het milieu, maar uit vrijheid van de geest. Da Grieken ontdekton de geest als een werkelijkheid als een zaak waarmee je iets tot stand kan brengen, dat uitgaat boven het aardse bestaan met al het vergankelijke Zij ontdekten de bewegingsvrijheid en ook het vermögen het milieu met de geestkracht te doordringen. Als gevolg van dit inzicht is de techniek geheel omgezet. De mens verkeert in de situatie van een zwemmer. Zijn geestelijke kracht, zetelend in het hoofd, steekt boven water uit. Hij overziet daardoor de beheersende wetten en geldenda verbanden. Het lichaam blijft echter onderworpen aan het water, het vergankelijke element. Nu is de mens gedwongen vindingrijk te worden om zieh in dat element van lagere orde meer comfort te scheppen, opdat hij zieh aan de theoria, het wäre leven van de geest, geheel kan overgeven. De beoefening van de techniek als kunst om het leven te verlichten is het werk van slaven en ambachtsliedenZij is slechts het middel om de mens gehee vrij te maken, om het wäre leven te kunnen beleven. Vandaag zijn zulke idee- en nog springlevend; de Schaiding tussen geestes- en natuurwetenschappen is de zwaar belaste erfenis. In dit kader moet ook Uw künde als kunst, Uw werken als techniek worden getaxeerd Aristoteles maakte een scherp onderscheid tussen zuivere meetkunde en de meetkunde toegepast op vorm en afmeting van de aarde (geometrie en geodesie). De eerste ontstond uit zuivere beschouwing: de geest speelt met ideale vlak- ken en verhoudingenHet tweede daarentegen is een als praktijk uitgeoefend ambachts het gaat erom ten behoeve van het verkeer de afstand tussen twee 9 - 7a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 16