REPRODUKT IE VAN BLAEU-PLATTE® ONDEN door A.H. Verroen De familie Blaeu heeft onder de Nederlandse drukkors en uitgevers een kort, doch schitterend bestaan geleid. Ze leefde in een tijd, waarin handel en scheepvaart een reusachtige vlucht namen, De grondlegger der firma, de Alkmaarder Willem Janszoon Blaeu, geboren in 1571, w"as een echt koopmanskindBij zijn neef Cornelis Pietersz. Hooft had hij geleerd hoe de zeevaart de sleutel is tot alle havens der wereld en hoe Holland voor zijn toekomstige welvaart en bloei niet in zijn huizen versuffen moest, maar expansie zoeken met zijn schepen. Daarin wilde hij zijn landge- noten van dienst zijn en er zelf een eerlijk koopmansbestaan mee leiden. Aardrijkskundige kennis door studie en reizen was zijn lust en zijn leven. Hij was eerst enige tijd assistent van de Deense sterrekundige Tycho Brabe en na veel gevaren te hebben vestigde hij zieh, omstreeks l600, te Amster dam "In de vergulde Sonneweyser" aan het tegsnwoordige Damrak als drukker en uitgever van aardrijkskundige werken en globen. Zijn uitgaven overtroffen alle andere in sierlijkheid en degelijkheidWillem Blaeu. leefde in zijn werk, h'ij legde er zieh met hart en ziel op toe en wijdde er al zijn aandacht aan. Hugo de Groot noemde hem "den naerstigen boekdrucker van seynen tijdt" en de Staten keerden hem een beloning van 200 guldens toe. Later werd.hij vereerd me;t de titel van "Kaartemaker der Republiek" en zijn kaarten en globen wer den door handelslu'i, zeevaarders en aardrijkskundigen graag'gekochtDat een dergelijk succes door anderen met lede ogen werd bekeken is begrijpelijk Er heerste in.die tijd bovendien een eigenaardige vrijheid wat betraft na- drukken en 00k Blaeu ontkwam daaraan niet. Hij moest zieh zelfs tot.de over- heid wenden öm bescherming tagen deze roof Hoewel 'Willem Blaeu zijn bekendheid vooral verwierf als drukker van aard- rijkskundige werken, moet toch 00k vermeld worden dat door hem uitgaven ver- zorgd werden van werken van Hooft, Heinsius, Hugo de Groot en anderen. Zijn zoon Joan (geb. 1596) had intussen de doctorsgraad behaald en zijn andere zoon Cornelis was voor de handel opgeleid. Met de hulp van deze beide knapen zou hij tot .grootse ondernemingen kunnen komen. Men werkte aan het "Theatrum Civitatum Belgii" (Groot Stedenboek) en de twee eerste delgn van het "Toneel des Aertrycx" (1635) die de grondslagen vormden voor de 12 delige "Atlas major sive Cosmographia Blaviana"Willem Blaeu Blavius) had wel de basis voor deze grootse onderneming gelegd.maar hat was hem niet v.ergund de voltooiing ervan te beleven. Hij stierf kort nadat zijn beide zoons in de zaak waren opgenomen in 1638 Cornelis overleefde zijn vader evenwel niet lang. Joan Blaeu werd nu de enige eigenaar en het hoofd van de beroemde zaak (1648). Hij. had zijn taak reeds krachtig opgevat. Een jaar na het overlijden van zijn vader richtte hij de gietorij boekdrukkerij en plaatdrukkerij zo ruim en voortreffelijk in, dat een Frans reiziger in 1646 getuigde: "Men houdt haar voor de mooiste van 11 Europa" Spoedig kwam het "Groot Stedenboek" gereed (1649) en eveneens de "Atlas Major" met de nodige aanvullingenMen beweert dat de aartshertogin van Toscane voor dit laatste werk de lieve som van 30.000 guldens betaalde! In I67O verhuisde men naar de Gravenstraatwaar men nu nog het Blaeu Erf en de Blaeustraat vindt, doch reeds in 1672 legde een feile brand de drukkerij en magazijnen van Joan Blaeu in de as en een jaar later stierf Joan. Hij liet de zaak na aan twee zoons die echter niet in het voetspoor van hun va der zouden volgen. Johan junior werkte nog alleen voor de Oostindische Com- pagnie en de erfenis werd verdeeld. De drukplaten voor de atlassen, het stedenboek en diverse kaarten kochten o.a. Albertus Magnus en Christ.Vermey, 9 - 13

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 29