Esselte- c onferentie 1956 Andere Inter nationale ac- tiviteiten is de werksfeer uiterst belangrijkj hat in een Schema binden van een dergelijke groep "artisten" houdt eigenlijk een te- genstrijdigheid in zieh, slechts hat met gezamenlijke inspan- ning verkregen eindprodukt kan enige bevrediging geven. Het blijkt vooral ook uit de vrijetijdsbesteding van deze "gebon- den kunstenaars"dat een ralatief vrij groot aantal over waarlijk artistieke gaven beschikt. Om te trachten aan de heersende onrust in de kartografie een einde te maken, ward in juli 1956 door ESSELTE (een Zweeds concern - "S.L.T." - met verscheidene druktorijen, waar ook alle overheidskaarten gedrukt worden) een dertigtal deskundi gen op kartografisch gebied uit 10 verschillende landen uitgenodigd voor een conferentie in de omgeving van Stockholm over "applied cartography" Dat juist in Zweden dit initiatief werd genomen, dient ons niet te verwonderen, daar in dit land een der oudste - zo niet de oudste - kartografische verenigingen zetelti de Zweedse karto graf ische vereniging werd nlin 1908 opgericht en telt rond 200 leden. Gedurende deze zgn. ESSELTE-conferentie werden in voordrachten de verschillende aspecten van de kaartreproduktie belicht, zo- als de "plastic sheets", het gebruik van rasters en maskers, de graveertechniek - zowel de basis, de graveerlagen als de in gebruik zijnde graveerinstrumenten -, het kopieren op plastic, het fotografisch zetten van het schrift en tenslotte de planning van het kartografisch werk m.b.t. de moderne methodes. Aan het einde van de conferentie kwam de wenselijkheid naar voren de gehouden voordrachten, die allen vele praktische gegevens en richtlijnen bevatten, te publiceren l). Vooral werd behoefte gevoeld aan een internationale organisatie op dit gebied, want wel bestonden "Union Geodesiquo et Geophysique Internationale" (waarbinnen "Association Internationale de Geodesie"/'Födera tion Internationale des Geometres","Societe Internationale de Photogrammetrie""Union Geographique Internationale" en "The International Association for Printing and the Allied Trados", die op de een of andere wijze in de kartografie geinteresseerd waren, doch een speeifiek kartografische internationale ver eniging ontbrak nog 2). Wel ontwikkelde het "Cartographic Office of the Economic and Social Council" van de Verenigde Naties sinds 1948 belangrijka activiteiten 3en verscheen sinds 1951 jaarlijks een publikatie "World Cartography" met o.a. overzichten van de stand der karteringen in de verschil lende landen. Het dosl was echter niet zo zeereen wetenschappelijke bestude- ring van de kartografie, doch wel om zo spoedig mogelijk tot de noodzakelijke kartering te komen van gebieden, waar dit di- rect een economisch en sociaal belang was. In 1955 zien we de aandacht van dit bureau zieh concentreren op de regionale karto- grafische conferenties 4) en bovendien op de internationale Denemarken, Duitsland, EngelandFinland, Frankrijk, Noor- wegen, Pakistan, Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. 9 - 15a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 34