wereldkaart 1 s 1 .000.000 (IM, 1 IM), waarover sinds 195-5 jaarlijks een uitgebreid rapport verschijnt, terwijl "World Cartography" nog siechts incidenteel verschijnt 5). In 1953 had het Kartografisch Bureau van de V.N. het Cen- traal Bureau I.M.W.., dat sinds 1913 was ondergebracht bij de Ordnance Survey in Southampton, overgenomen en in 1962 werd een technische conferentie van de V.N. over de "I.M.W." te BpnP gehouden 17). De aanvankelijk alleen wetenschappelijke behoefte aan deze kaart was acuut geworden door de vraag naar basiskaarten voor inventarisatie van de natuurlijke hulpbronnen ren voor planning van velerlei aard t.b.v. de ont- wikkelingslanden. In 1946 was "Inter American Geodetic Survey" (IAGS) reeds ge- start met zijn "Mapplan", een uitgebreid kaarteringsprogram- ma in Noord- en Zuid-Amerika, waaraan met uitzondering van Argentinie, Paraquay en Uruquay, alle Amerikaanse landen deelnamen. Sinds 1952 werd de "Map Compilation Branch" van de "Engineer Research and Development Laboratories" (E.R.D.L.) aptief betrokken in de zgn. "scribing" technieken en gaf een flinke stoot in de ontwikkeling ervan. Binnen de NATO had reeds lang samenwerking op kartografisch gebied plaats en wel in de "Army Maps Working Party", een werkgroep van de "Army Board of the Military Agency for Standardization" te Londen, een orgaan, dat rechtstreeks onder de "Standing Group of the Military Committee" te 'ashington staat. Reeds werd daar veel bereikt en werden overeenkomsten gemaakt t.a.v. eenheid in kaartschalen, maat- eenhedenkaartsymbolenafmetingen der bladen, spelling van plaatsnamenhet militaire vierkantennet op de kaart, plaats- aanduidingindeling van het randschrift, rubricering van kaarten, nauwkeurigheidseisen te stellen aan kaarten, enz. Later dienden, deze overeenkomsten veelal als basis, 00k voor civiele richtlijnen, zoals we o.a. zien in "World Cartography VII, marginal information" Het voorstel tijdens de ESSELTE-conferentie was dan 00k te komen tot een internationele kartografische vereniging, met het doel: 1. uitwisselen van ervaringen, 2. eenheid te verkrijgen in kaartsymbolen, kaartschalen, enz., 3. voorbereiding en uitvoering van documentatie 4. voorbereiding en samenstelling van een woordenboek voor de kartografie, 5« uitgave van een tijdschrift betreffende de voorgaande on- derwerpen. Daar de deelnemers aan deze conferentie echter geen officiele vertegenwoordigers waren, konden op dat moment dus geen beslis- singen hierover genomen worden. Wel was e.e.a. een starke Sti mulans om tot nauwere internationale samenwerking op dit gebied te komen. Voorlopig werd besl oten "in '1958 we'er een conferentie te houden en een commissie van zes 6) werd ingesteld om voor- bereidend werk te verrichten. Ook van de kant der Technische Hogescholen werd een begin ge maakt met de explic-iete behandeling van de kaartreproduktie 9-16

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 35