Cursus Van 3-8 September 1956 had de eerste Internationale cursus München I 1956 voor kaartreproduktie 7) en 8) te München plaats, waaraan ongeveer 200 deelnemers uit 12 landen deelnamen. De cursus, een eerste in zijn soort, stond onder leiding van prof.dr. J.ALBRECHT en prof.dr.M.KNEISZL, met medewerking van het FOGRA-instituut (Institut der Deutschen Gesellschaft für Forschung im graphischen Gewerbe e .Vvergelijkbaar met de Stichting Instituut voor Gravische Techniek I.G.T.-T.N .0.) 'Een keur van deskundigen, zowel uit wetenschappelijke krin- gen, als uit het bedrijfslevendroeg er veel toe bij om deze cursus tot een bijzonder succes te maken, waarvan een grote stimulans uitging voor een versneide ontwikkeling van de kaartreproduktie. Opmerkelijk was het grote verschil in de wijze van kaartvervaardiging, dat bleek te bestaan tussen Europa en Amerika. De Europese kaartera, welke in het algemeen zeer nauwgezet worden bewerkt, zowel qua kaartering, als qua reproduktie worden veelal in een lager tempo geproduceerd dan de Amerikaanse, waaraan t.a.v. de nauwkeurigheidkartt- grafische bewerking en reproduktie in het algemeen lagere ei sen worden gesteld. Dr.Mannerfelt behandelde in deze cursus de resultaten van de Esselte-conferenties onderzoek der tekeningdragerstekenen en graveren, "lack-stripping"of "Strip-mask" methode, film ras ter, kopie op plastic, het schritt, kostenvraagstukinter nationale contacten. Verscheidene'van deze onderwerpen werden gedurende de cursus meer in extenso door specialisten behandeld Andere »nderwer- pen kwamen ter sprakezoals foto-mechanische schaduwering ("Schummerung"), reproduktiecamera's en het gebruik van de Klimsch-Variomat (o.a. om het schritt vrij te zetten)con- tact-kopie, fotozetmachinesaluminium drukplaten, kleuren- procede en het uitsplitsen van kleuren, 2-kleuren ozalidpapier en het gebruik van diazolagen in het reproduktieprocesdruk- inkten en -verven, landkaartenpapierzelfs "Xerografie" kwam reeds ter sprake. De "werkgroep kaartreproduktie" van de "Rijkscorhmissie voor Geodesie" publiceerde een goed overzicht Over de stand van de kaartreproduktie in 1956 8). Begin 1957 verscheen in Duitsland "Review of geodetic and mapping possibilitiesHelp to develop the world", uitgegeven door de "Interessengemeinschaft für Geodäsie und Kartographie, e.V.", waaraan vele Duitse deskundigen hun medewerking hadden gegeven. Dit boekwerk geeft een goed overzicht van de stand der techniek op dit gebied, de firma's, welke zieh hiermede bezighouden, de opleidingsmogelijkheden an een overzicht van de publikaties in Duitsland. In ditzelfde jaar had de eerste "Arbeitskurs Niederdollendorf" plaats, georganiseerd door de "DeutscheGesellschaft für Karto graphie", o.l .v. H.Bossede volgende werden in 1958, i960 en 1962 gehouden 9 Medio 1957 had in Zwitserland de eerste internationale cursus voor kartografie te Zürich plaats. Deze cursus stond onder lei ding van prof.E.IMHOF en prof.BERTSCHMANN en was slechts bedoeld voor een klein aantal deelnemers (ongeveer 20). "Review" 1957 "Niederdollen dorf" Cursus Zürich I 1957 9 - 16a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 36