"Bibliotheca Cartographica" P.A.I.G.H. 1958 Chicago- conferentie 1958 Eind 1957 verschean hat eerste nummer van "Bibliotheca Cartographica" 10uitgave van hat "Institut für Landes kunde, in der Bundesanstalt für Landeskunde und Raumforschung" te Bad Godesberg an in samenwerking met "Deutsche Gesellschaft für Kartographie e.V.". Deze halfjaarlijkse uitgave, geredi- geerd door prof.E.MEYNEN, met medewerking van Dipl.Geogr. K.H.MEINE, geeft op overzichtelijke wijze alle toegankelijke in die. periode versehenen, publikaties op kartografisch ge- bied, dus internationaal In februari 1958 hield "the Commission on Cartography of the Pan-American Institute of Geography and History" (PAIGH) zijn 8e "Gartographic Consultation" te Havanna. Bij die gelagenheid werden 00k Zuidamerikaanse landen uit'genodigd deel te nemen aan de 2e Internationale Kartografisehe Gonferentie, doch fi- nanciele moeilijkheden verhinderden dit, zodat met correspon- dentie werd volstaan. Gedurende deze "Consultation" werden af-zonderlijke bijeenkom- sten door de verschillende comite's gehouden, zoals o.a. over geodesie, seismologie, hydrograf.ieluchtvaartkaarten, topo- grafische kaarten en luchtfotogrammetrieIn een rapport van de USA werden enige nieuwe technische ontwikkelingen op het terrein van de kartografie besproken. In juni 1958 had een 2e Internationale kartografische confe- rentie Ii) te Chicago plaats op uithodiging van het concern RAND Mc NALLY CO, met steun van de Amerikaanse overheids- instanties en he"t "Congress on Surveying Mapping"Rond 50 deskundigen namen hieraan deel: 2/3 der deelnemers uit de V.S. en l/3 uit Europa (Duitsland, Engeland, Frankrijk, Polen, Zwe- den en Zwitserland en Canada). De discussies over methoden en procedures in de toegepaste kartografie, die reeds begonnen waren tijde de ESSELTE-confe- rentie, Virerden nuvoortgazetspeciaal betreffende de volgende onderwerpens Eisen van de gebruikers on het ontwerpen van kaarten, Samenstelling van de kaart en het tekenen ("scribing" Hat aanbrengen van het schrift op de kaart; Correcties en herzieningen; Kartograf ische hoogtevoors telling Het reproduktie-proces Vorming en opleiding van kartografen; K.S.-K.N.A.G. 1958 I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. Internationale samenwerking. Het zou in het bestek van dit artikel te ver voeren op de bijna zestig gehouden voordrachten nader in te gaan: het zou een compleet leerboek over de techniek van de kaartvervaardi- ging worden. Dr.ir.C*KOEMAN merkte toen reeds ops "wacht er nog wat mee, totdat de ontwikkeling zieh wat meer gestabiliseerd heeft 12Ook nu ziet het daar echter nog niet naar uit, de ontwikkeling gaat door, zij het in een mogelijk wat minder stormachtig tempo, en er liggen m.i. nog grote mogelijkheden in een vordere mechanisering ("Automatic Cartography"). Op 13-9-1958 werd de Kartograf ische Sectie van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap opgoricht, in januari 17

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 37