voorafgegaan door de eerste kartogpafendag te Amsterdam. Het doel van de Sectie, z'oals Art 2 van het Reglement aan- geeft, is" het bevorderen van de studie en van de beoefening van de kartografie in de ruimste zin des woords en van het onder'ling contact tussön alle beoefenaren van en studerenden of belangstellenden in de kartografie. Het voorlopig dagelijks bestuur (dr .F .J .ORMELING, dr .ir .C.KOEMAN en M.de SMJT) ontr plooide eeri bijzondere activiteit en reeds in januari 1959 verscheen het eerste nummer van "Kartografie'' als overdruk van het T.A.G. en werden studiedagen georganiseerdwelke ver- der jaarlijks zouden plaatsvindenevenals de later in het jaar gehouden "kartografendag" Kartografische In enige Europese landen bestonden reeds kartografische ver- verenigingen enigingen, zoals in Zweden (1908), Hongarije (omstreeks 1948), in andere Duitsland (1950), Noorwegen Finland en Belgie (1957) an landen Frankrijk (1958), terwijl er in de volgende jaren nog vele werden öpgericht:Spanj0 (1959), Zwitserland (i960), Oosten- rijk (1961), Engelanden en Italie (1963). Ook buiten Europa bestonden kartografische verenigingen of werden deze opgericht, zoals "The Cartographic Division of the American Congress- on Survaying and Mapping" (ACSM) (tussen 1940 en 194Ö, "The Carto graphic Committee of the Canadian Institute of Survaying" (tus sen 1940 en 1948), "The Australian Institute of Cartographers" (1952) met "Cartography""Ontario Institute of Chartered Cartographers" (1959) met sinds 1965 "The Cartographer" "Sociedade Brasileira de Cartografia" (omstreeks 1956), met sinds omstreeks 1958 "Boletim da Sociedade Brasileira de Cartographia""Japan Cartographers Association Vooral de publikaties van de nationale kartografische verenigingen zijn belangrijke media voor de selectie en uitgave van belang rijke technische "papors" Oprichting Eind 1958 had te Mainz, Duitsland, een conferentie plaats ter ICA voorbereiding van de oprichting van een internationale karto- grafische vereniging en in juni 1959 ward te Bern door 13 lan den x) het basluit genomen tot oprichting van de "Association Cartographique Internationale" of "International Cartographic Association" (i.C.A.) 13met in het voorlopigebestuur o.a. prof.dr. E.IMHQF (Zürich) als voorzitter en prof.dr.E.GIGAS (Frankfurt a/M) als secretaris. Het doel van de ICA, zoals art. 1 van de Statuten dit aangeeft, is: a. Het bevorderen van de studie van kartografische Problemen, in hat bijzonder dio, welke betrekking hebben op de teke- ningdragers, de samenstellirig, het tekenen, graveren en de reproduktie van kaarten, enz. Hieptoe is een coordinatio tussen de verschillende geodetische, geografische en andere wetenschappelijke onderzoekingen gewenst. b. Het stimule'ren en coördineren van kartografisch onderzoek met inbegrip van de hiertoe nodige samenwerking tussen ver schillende landen, de uitwisseling van ideee'n en documente.n, x) Bolgie, DuitslandEngolandFinland, Frankrijk, Italie, No.derland Noorwegon, OostonrijkSpanje U.S.A., Zwoden en Zwitserland 9 - 17a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 38