Cursus Zürich II 19,60 Cursus München II i960 le Congres ICA I96I Parijs I .M.W.-Conf 1962 Bonn de bevordering van de opleiding in de kartografie en de op- wekking tot het verspreiden van kartografische kennis. De organisatie van internationale technische conferenties samenkomsten an tentoonstellingen, e.d. en deelneming aan dergelijke samenkomsten van andere wetenschappelijke instel- lingen. Het door instellen van speciale commissios werken aan belang- rijke Problemen in de tijd tussen de technische conferenties In het voorjaar van i960 had de tweedo internationale cursus voor kartografie te Bern en Zürich plaats. Wederom voor een kleine groop kartografen. Tijdens deze cursus hield o.a. ir.J.A.C.E. VAN ROERMUND, hoofd Opnemings Dienst van de Topografische Dienst te Delft een voordracht over "een nieuwe methode van kaartvervaardiging bij.de Topografische Dienst in Nederland" 14). In Oktober i960 had de 2e internationale cursus voor kaart- reproduktie 1.5) te München plaats. Speciale aandacht werd be- steed aan electro-f otograf ie (Xerografiede ontw.ikkeling van de tekeningdragers en de invloed van de verschillende la gen hierop, lenzen van reproduktie-camera's en de foto-mecha- nische variatie van lijndikte in de kartografie. In juni 1961 vond het le Congres van ICA 16) plaats te Parijs, waarbij prof .dr.C. Troll de UGI of I.G.U. (international Geo graphica! Union) vertegenwoordigdeHet Congres was voornamelijk gewijd aan de administratieve en organisatorische zaken, die verband hielden. met de oprichting van de I.C.A. en de toetre- ding van 13 nieuwe leden s) waarvan vele buiten Europa. Als Nederlandse vertagenwoordigers namen de. heren Dan Hengst, Koeman en Romein aan dit congres deel. In augustus 1962 werd de "UNO Technical Conference I.M.W." lslM 17) te Bonn gehouden. Nadat reeds in 1891 tijdens het Geografisch Congres te Bern door prof.dr.A.Penck was voorgesteld een internationale we- reldkaart lslM te vervaardigen, werd in 1909 de eerste "IMff- conference" te Londen gehouden en de tweede in I9I3 te Parijs. In laatstgenoemd jaar werd het Centraal Bureau van de Interna tionale Wereldkaart ondergebracht bij de Ordnance Survey in Southampton en zoals reeds vermeld, werd dit bureau in 1953 overgenomen door het Kartografisch Bureau van de U.N. In I9I9 was te Parijs de "Convention on Civil Aviation" geslo- ten en kwam de behoefte aan internationale luehtvaartkaarten naar voren. In Europa werd in 1922 de "International Commis- sion of Aviation" opgericht, waaraan 33 landen deel namen (in 1948 ontbonden). In Amerika werd in 1928 de Pan American Con vention on Commercial Aviation opgericht, waaraan 11 landen deelnamen. Beide organisaties bemoeiden zieh 00k enigermate met luehtvaartkaarten. Pas in 1944 kwam op initiatief van de U.S. een voorlopige internationale civiele luchtvaart organi- Brazilie, Canada, Griekenland, Ierland, India, Iran, Israel, Japan, Luxemburg, Malakka, Marokko, Peru en Portugal. 9-18

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 39