HETJ/OORKOMEN VAN PAS- EN SLUITMOEILIJKHEDEN BIJ HET MAKM VAN oartem (Overgenomen en vertaald uit "Der Polygraph" 21-65) Meer dan voor elk ander drukwerk is het zuiver passen voor de kwaliteit van gekleurde kaarten een absolute voorwaardeDe zuivere weergave van de wer elijkheid op een kaart in kleuren wordt reeds door geringe pasfouten aanzienlijk bemvloed. Het grootste deel van de in Duitsland gedrukte kann ten heeft zes of acht kleuren. Hieronder vallen wegenkaartenverkeersatlas- sen, wereldatlassen en stadsplattegronden en enkele officiele kaartwerken. Geologische, bodem- en andere thematische kaarten worden zelfs vaak in meer dan twaalf kleuren gedrukt en slechts zelden kan men bij het drukken van kaarten volstaan met vier of minder kleuren. De poging, een meerkleuren kaart op te bouwen uit de gebruikelijke vier normaalkleuren (din 16509) en door drukken op een 4-kleuren machinehet pasvraagstuk te beperken, leidt meestal schipbreuk, omdat behalve zwart voor de trek 00k andere kleuren daar- voor gebruikt worden. Dat zijn bijv. bruine hoogtelijnen en grijze wegencon- touren. Deze fijne lijnen zijn niet te drukken door middel van een puntras- ter van de normaaltinten. Overigens is 00k de keus van het aantal kleuren beperkt door de kosten. og bij een oplaag van 20.000 ex. van een wegenkaart of een stadsplattegrond m zes kleuren bedragen de kosten van kartografie, fotografie en kopie samen meer dan lOx de kosten van drukken. Daarom neemt men bij kleine oplagen lie- ver een of twee extra drukgangen, dan verhoging van de aanmaakkosten door vermindering van de drukgangen. AllQ_ko£i89n_voor^_g afzonderlijke kleuren dienen vervaardigd te worden onder dezelfdeuitwendige voorwaa.rden Reeds bij zijn ontwerp houdt een goede kartograaf het pasvraagstuk van de drukker in het 00g; hij zal proberen de verschillende kleuren van zijn kaart op zodamge wij ze met elkaar in verband te brengen, dat het moeilijkste register bij die kleuren valt, die in een meerkleurenpers gezamenlijk of in een eenkleurenpers kort na elkaar gedrukt kunnen wordenBij zijn ontwerp zal de kartograaf dus reeds rekening houden met de opeenvolging der drukgangen en zal, zo mogelijk, als laatste drukgang een kleur kiezen, die niet steeds de eerst gedrukte kleur in register moet zijn. Dikwijls is dit echter niet doenlijk en stelt de kartograaf zijn verwachting op de künde en ervaring van de drukker, opdat 00k de achtste kleur nog volmaakt zal passen met de eerste. Ren kaart wordt thans vervaardigd door middel van gravure in een laag op unststofflim of glas, waarop van te voren een gids is aangebracht. Nauwkeu- ng passen is op deze manier gegarandeerddaar dezelfde gids voor het maken van alle deeltekeningen wordt gebruikt. Voor later te maken kopieen moet van te voren zorgvuldig de volgorde worden vastgesteld en dat niet alleen uit economisch gezichtspuntmaar meer nog met het 00g op een goed register. ledere kopie op folie wordt na het kopieren ongeveer enkele punten kleiner an het origineelHet wisselen van film en foliekopieen moet binnen het Schema van het vervaardigen zodanig worden bekeken, dat niet, wanneer om de een of andere reden een folie niet precies op maat is, 00k alle andere reeds gemaakte deelstukken ingespeeld moeten worden om een goede passing te ver- krijgen. Bij nieuw werk is dit met wat denkwerk klaar te krijgen. Moet ech ter voor een herdrukeon bestaande__kaart verbeterd worden dan kan men zieh niet beperken tot wijzigen en kopieren van een deelstuk, maar moeten alle originalen opnieuw gekopieerd worden. Alle kopieen van een stel deelteke ningen behoren onder gelijke uitwendige omstandighedend.w.z. dezelfde temperatuur en vochtigheid en 00k dezelfde dag te worden gemaakt. Slechts zo schept men de goede voorwaarden voor de volgende fase; het maken van de 9-29

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 61